18 września 2018 r. o godz. 15.00 oficjalnie rozpoczęła się po stronie słowackiej budowa gazowego połączenia międzysystemowego Polska–Słowacja. W uroczystym rozpoczęciu prac udział wzięli m.in. premier Słowacji Peter Pellegrini, Piotr Naimski, pełnomocnik polskiego rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, dyrektor generalny Eustream Rastislav Ňukovič oraz prezes spółki Gaz-System Tomasz Stępień.
Powstanie gazociąg Polska–Słowacja. Fot. 63ru78/Shutterstock
Planowany gazociąg Polska–Słowacja (wraz z wewnętrzną infrastrukturą gazu ziemnego w Polsce) to część Korytarza Północ–Południe. Dwukierunkowy interkonektor połączy słowacką tłocznię gazu w miejscowości Veľké Kapušany ze znajdującym się w Polsce węzłem gazu w Strachocinie. Na terenie Polski znajdzie się fragment tego gazociągu o długości około 58 km. Z kolei jego całkowita długość to 164 km.
Projekt gazociągu Polska–Słowacja oznacza także m.in. rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej Polsce, budowę tłoczni w Strachocinie, modernizację tłoczni Veľké Kapušany oraz budowę stacji pomiarowej w pobliżu granicy polsko-słowackiej.
Celem budowy gazociągu Polska–Słowacja jest m.in. zabezpieczenie dostaw gazu w sytuacjach kryzysowych oraz zmniejszające się możliwości dostaw od strony Ukrainy. Chodzi także o doprowadzenie gazu do południowo-wschodniej części Polski, gdzie istnieje rozbudowany system przesyłowy oraz infrastruktura magazynowa. Bardzo ważnym aspektem jest także możliwość eksportu gazu z terminalu LNG w Świnoujściu, a w przyszłości także gazu wydobywanego ze złóż niekonwencjonalnych.
Realizacja tej inwestycji stanowi ważny element strategii inwestycyjnej spółki Gaz-System. Wdrażamy kompleksowy program dywersyfikacji, który ma zapewnić Polsce zróżnicowanie tras i kierunków dostaw gazu. Chcemy także łączyć rynki, by dostawcy i odbiorcy działający w naszym regionie mieli dostęp do różnych źródeł gazu – podkreślił Tomasz Stępień.
Z kolei Rastislav Ňukovič, prezes Eustream zwrócił uwagę, na to, iż budowa polsko-słowackiego połączenia gazowego to przykład doskonałej współpracy obu krajów i firm, a realizowana inwestycja otworzy nowe możliwości handlu gazem, które będą korzystne dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Podziękował przy tym partnerom biznesowym i wszystkim zainteresowanym stronom za pomoc w realizacji tego projektu.
Gazociąg Polska–Słowacja – trasa. Źródło: Gaz-System
W 2013 r. rządy Polski i Słowacji podpisały umowę w zakresie wsparcia planu. W tym samym roku Komisja Europejska budowie tego gazociągu nadała status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Project of Common Interest – PCI).
Połączenie międzysystemowe Polska–Słowacja to element koncepcji Korytarza Północ–Południe, mającego połączyć sieci przesyłowe krajów Europy Środkowej oraz Południowo-Wschodniej. Założeniem jest, by korytarz połączył terminal LNG w Świnoujściu z planowanym terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk (Adria LNG) i być może z gazociągiem Nabucco, z którego budowy zrezygnowano w 2013 r.
Koszt przeprowadzenia samych tylko prac budowlanych to około 269,3 mln EUR, przy czym dofinansowanie z programu CEF wynosi 107,74 mln EUR. Za tę inwestycję odpowiadają operator polskiego systemu przesyłowego, tj. spółka Gaz-System, oraz po stronie słowackiej jego odpowiednik – Eustream a.s.
Przeczytaj także: Stany Zjednoczone powstrzymają budowę Nord Stream 2?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.