Partnerzy portalu

Amiblu świętuje otwarcie nowej hali kształtek oraz 15-lecie funkcjonowania fabryki w Dąbrowie Górniczej

Wywiad z Piotrem Strzelczykiem – Dyrektorem Fabryki Amiblu w Dąbrowie Górniczej


Opublikowano: 05-10-2018 Źródło: inzynieria.com

21 września 2018 r. pracownicy Amiblu Polska, oddziału w Dąbrowie Górniczej, świętowali otwarcie nowej hali produkcji kształtek, o powierzchni 1500 m². Podczas części oficjalnej dokonano prezentacji hali, a ukoronowaniem uroczystości było przecięcie wstęgi przez lokalną dyrekcję oraz przedstawicieli zarządu Grupy Amiblu. Kontynuacją tego wydarzenia był popołudniowy piknik rodzinny dedykowany również obchodom 15-lecia istnienia fabryki w Dąbrowie Górniczej.


Piotr Strzelczyk – Dyrektor Fabryki Amiblu w Dąbrowie Górniczej Piotr Strzelczyk – Dyrektor Fabryki Amiblu w Dąbrowie Górniczej

Inwestycja, warta 4 mln EUR, ma umożliwić firmie – zatrudniającej na całym świecie już ponad 1500 pracowników – bardziej efektywną produkcję elementów kształtnych i osiągnięcie wyższego poziomu rozwiązań dostosowanych do najbardziej wymagających potrzeb klienta.

Paulina Wójtowicz: Przed rokiem spółki Amiantit i Hobas połączyły się, tworząc spółkę joint venture pod nazwą Amiblu. Aktualnie w Polsce posiadacie Państwo dwa oddziały, czyli dwie fabryki produkcyjne. Skąd więc zaistniała potrzeba budowania dodatkowej hali?

Piotr Strzelczyk: W związku z koncepcją Grupy Amiblu, poszczególne fabryki mają zostać wyspecjalizowane sprzętowo i produkcyjnie w wyznaczonych węższych zakresach. Dla przykładu: fabryka w Gdańsku ma zwiększyć swoje zdolności produkcyjne profili niekołowych, a fabryka w Dąbrowie Górniczej ma zostać głównym centrum produkcyjnym elementów kształtnych dla całej Europy. Nie było innej możliwości, aby podołać zwiększonej liczbie zamówień na czaso- i pracochłonne elementy, jakimi są studnie, zbiorniki, łuki itp., konieczna była rozbudowa zaplecza i reorganizacja pracy.

Fabryka Amiblu w Dąbrowie Górniczej - rok 2003. Fot. Amiblu Fabryka Amiblu w Dąbrowie Górniczej - rok 2003. Fot. Amiblu

P.W.: Czy może Pan powiedzieć coś więcej o zakresie inwestycji?

P.S.: Pod hasłem „budowa hali” kryło się całe spektrum długoterminowych działań. Inwestycja rozpoczęła się już w 2016 r., a oznaczała zaplanowanie i zbudowanie dodatkowego magazynu na produkty gotowe i materiały pomocnicze, zorganizowanie dodatkowych miejsc parkingowych dla większej liczby pracowników, powiększenie przestrzeni pracy dla pracowników biurowych, stworzenie zaplecza socjalnego dla pracowników produkcyjnych bezpośrednio przylegającego do hali, no i oczywiście budowę oraz wyposażenie samej hali.

P.W.: W co wyposażona została hala? Czy ma cechy szczególne?

P.S.: Do nowej hali zakupiliśmy maszynę Waterjet, która, za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem tnie nasze rury, tworząc gotowe półprodukty do dalszej obróbki. Sprzęt ten pozwoli uzyskać w sposób szybszy i bardziej precyzyjny elementy kształtne, dzięki czemu do minimum zmniejszymy „liczbę rąk” potrzebnych do procesu cięcia, a warunki pracy osób przebywających w nowej hali będą bardziej komfortowe i nowoczesne.

Halę wyposażyliśmy w system centralnego odciągu pyłów, piłę mechaniczną, system rolek obrotowych oraz boksy produkcyjne wyposażone we wszystkie niezbędne media, tj. miejscowe źródła sprężonego powietrza, elektryczności, a także nowe narzędzia ręczne. Krótko mówiąc – wszystkie udogodnienia do produkcji.

Podczas realizacji projektu „hala kształtek” szczególny nacisk położony został na optymalizację procesów i poprawienie bezpieczeństwa, gdyż nasza hala jest „pionierem” (testowym i wzorcowym) we wprowadzaniu do Grupy Amiblu koncepcji Lean Manufacturing, mającej na celu minimalizowanie „marnotrawstwa”. Lean ma też zapewniać stałe doskonalenie wewnętrznych procesów i bardziej ergonomiczne warunki pracy.

Fabryka Amiblu w Dąbrowie Górniczej - rok 2018. Fot. Amiblu Fabryka Amiblu w Dąbrowie Górniczej - rok 2018. Fot. Amiblu

P.W.: Czy nowa hala oznacza wolne miejsca pracy? Jak dotychczas wyglądały wskaźniki zatrudnienia?

P.S.: Zatrudnienie w Polsce wyglądało następująco: od jednej osoby – przedstawiciela produktu do aktualnie 380 osób w obu fabrykach Amiblu w Polsce. Mówiąc konkretnie o zakładzie produkcyjnym w Dąbrowie Górniczej, to 15 lat temu otwierając fabrykę zatrudnialiśmy około 45 osób, a obecnie posiadamy już 195 pracowników, z czego zdecydowaną większość stanowią pracownicy produkcji. Proces rekrutacji jest otwarty – na tę chwilę posiadamy jeszcze 30 z 60 wakatów. Jak widać – nasza rodzina mocno się powiększyła w ostatnim czasie, z czego oczywiście bardzo się cieszę.

P.W.: Co będzie oznaczać „nowa hala kształtek GRP” dla Amiblu, dla rynku, dla Pana?

P.S.: Z pewnością zwiększenie naszych możliwości produkcyjnych i mocy przerobowych zaowocuje skróceniem czasu oczekiwania na elementy kształtne. Uelastycznimy się na potrzeby rynku, które jak wiemy, w branży budowlanej mają dużą sezonowość.  

Dla mnie osobiście inwestycja ta oznacza przede wszystkim polepszenie warunków pracy dla moich pracowników, gdyż ostatnimi czasy borykaliśmy się już z brakiem miejsca socjalnego. Obecnie nowy budynek umożliwia nam nawet zatrudnienie kobiet na produkcji.

Lean również dodał nam wiatru w żagle. Pracownicy już widzą różnice w standardzie pracy i podchodzą entuzjastycznie do wprowadzanych zmian z zakresu koncepcji Lean w produkcji. Zapewnia im ona lepszą ergonomię miejsca pracy na poziomie standardów europejskich, do tego zwiększa poziom bezpieczeństwa pracy oraz gwarantuje stałe podnoszenie kwalifikacji poprzez szkolenia wewnętrzne i zewnętrzne.

Fot. Amiblu Fot. Amiblu

P.W.: Świętowanie jest przyjemne, ale kiedy rozpocznie się korzystanie z hali pełną parą?

P.S.: Aktualnie trwa rozruch technologiczny, który ma na celu sprawdzenie wszystkich założeń projektowych i zamaszynowienie hali. Jesteśmy jeszcze w trakcie wprowadzania elementów z koncepcji Lean, czyli wyznaczania procesów produkcyjnych poprzez tworzenie centrów produkcyjnych wyposażonych kompleksowo w niezbędne elementy, oznakowania poszczególnych miejsc, wyposażania ich w tablice informacyjne, tablice czystości, tablice narzędziowe, itd. Odbiory hali zaplanowane są na październik 2018 r. Pełne wykorzystanie hali nastąpi w momencie zakończenia odbiorów technicznych i otrzymania pozwolenia na użytkowanie.

P.W.: Czy inwestycje poczynione zostały tylko w Dąbrowie Górniczej? Jaki jest pomysł na fabrykę w Gdańsku?

P.S.: Oczywiście plany Amiblu obejmują również rozwój fabryki w Gdańsku. Obecnie trwają prace nad budową części biurowo-socjalnej, rozbudową laboratorium oraz modernizacją poszczególnych linii technologicznych.

P.W.: Jaki związek inwestycje w Polsce mają z działaniem Grupy Amiblu w skali światowej?

P.S.: W Europie wiadomym jest, że rynek w Polsce oferuje dobrze wykształconych pracowników, a usytuowanie zakładów produkcyjnych w aglomeracji śląskiej i gdańskiej zapewnia Amiblu dostęp do specjalistów w każdej niemal dziedzinie.

Ponadto Polska jest dynamicznie rozwijającym się krajem. Dogodne położenie geograficzne w centrum Europy oznacza stosunkowo łatwy transport towarów, a otoczenie przez kraje infrastrukturalnie rozwijające się, tj. Ukrainę, Estonię, Litwę, Słowację, daje nam większą możliwość uczestniczenia w nowych, wymagających inżyniersko projektach.

Korzystając z okazji, chciałbym serdecznie podziękować naszym krajowym klientom za dotychczasowe zaufanie i zapewnić, że  przede wszystkim z myślą o nich, w dalszym ciągu będziemy udoskonalać wewnętrzne procesy, by dostarczać produkty najwyższej jakości.

Przeczytaj także: Jak łączyć ze sobą niekołowe rury wielkośrednicowe? Amiblu Poland z pokazem na żywo

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!