Na terenie Portu Gdynia wdrożono system, który na bieżąco monitoruje stan powietrza w okolicy portu i alarmuje o przekroczeniu dopuszczalnych norm. Czujniki zostały umieszczone przy Muzeum Emigracji, przy ulicach Chrzanowskiej i Węglowej oraz na terenie Dalmoru. Ich zadaniem jest pomiar zawartości w powietrzu pyłów PM2,5 oraz PM10, ale także natężenie hałasu.
Rozmieszczenie czujników w rejonie Portu Gdynia. Fot. Port Gdynia
Jak podano na oficjalnej stronie miasta, dane z aparatury pomiarowej trafiają bezpośrednio do platformy analitycznej. Tam są zbierane i przetwarzane również informacje z innych źródeł, jak np. dane ze stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska i prognozy pogody. Na ich podstawie, w czasie rzeczywistym, są generowane raporty w postaci wykresów i map. W przypadku wykrycia anomalii, system alarmuje Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. o przekroczeniu dopuszczalnych norm zanieczyszczenia powietrza.
Jak dodano, dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji (ang. machine learning), system yetiSense może przewidywać potencjalne zagrożenia z kilkudniowym wyprzedzeniem. Jedną z istotnych funkcji jest także integracja i analiza danych z nieograniczonej liczby czujników, także tych pochodzących od innych producentów (np. Agencji Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej).
Stan powietrza w rejonie gdyńskiego portu można sprawdzić tutaj.
Przeczytaj także: Port Gdynia: kto zmodernizuje Nabrzeże Holenderskie?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.