Wraz z modernizacją zabytkowych przepustów i wybranych odcinków rowów, przeprowadzone mają być badania archeologiczne. 

Ze względu na znaczenie miejsca, na obszarze którego przeprowadzany ma być remont, w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia umieszczono specjalną preambułę, w której zapisano, iż realizacja umowy musi opierać się na maksymalnym poszanowaniu oryginalnej substancji zabytkowej. W związku z powyższym wymaga się, aby wykonawcy posiadali najwyższe kwalifikacje, doświadczenie niezbędne do wykonania przedmiotu umowy, jak również zachowali szczególną staranność przy jego realizacji.

Dokumentacja projektowa obejmuje około 3735 m bieżących rowów i 45 przepustów zlokalizowanych na terenie odcinka BI dawnego obozu. W zakres przemiotu zamówienia wchodzi bieżąca konserwacja i remont wybranych odcinków rowów o łącznej długości około 1082 m oraz przepustów o łącznej długości około 164 m, a także remont budowlany w obrębie 27 przepustów. Dwa przepusty przeznaczone są do likwidacji.

W ramach remontu przepustów uwzględniona została również renowacja rur przepustowych z wykorzystaniem wykładziny ciasno pasowanej oraz pierścieni uszczelniających, jak również:

  • profilacja rowów,
  • przywrócenie ciągłości rowów w miejscach zasypanych,
  • umocnienie skarp rowów zgodnie z dokumentacją projektową,
  • wzmocnienie dna rowów w miejscach wskazanych przez zamawiającego wraz z przeprowadzeniem badań archeologicznych oraz konserwacją pozyskanych ruchomych zabytków archeologicznych.

Celem przeprowadzenia prac ma być przywrócenie tym obiektom odpowiednich parametrów technicznych i hydraulicznych oraz umożliwienie dalszego ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.

Około 46 m rowów zostanie wyremontowanych, a ich skarpy wzmocnione; na skarpach zostanie też ułożona siatka zabezpieczająca przeciw kretom. Na pozostałej długości planuje się wykonanie bieżącej konserwacji, mającej na celu przywrócenie pierwotnej ich formy. Na długości około 96 m przewiduje się odbudowę zasypanych obecnie rowów.

Muzeum postanowiło na realizację inwestycji przeznaczyć 2,03 mln zł. Jedyna oferta, którą złożono w przetargu, opiewa na 2,98 mln zł. Oferentem jest konsorcjum firm Zakład Budowlano Remontowy INŻ-BUD II – Andrzej Stańczyk, Zakład Budowlano Remontowy INŻ-BUD II – Paweł Stańczyk oraz Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „RANBIS” Andrzej Szafraniec, Paweł Skubis.

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu powstało w 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau. W 1979 r. były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz–Birkenau wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przeczytaj także: Zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego w rejonie Auschwitz–Birkenau