Tym samym powstała największa firma na rynku ciepła w Polsce, która obecnie posiada 14 elektrociepłowni w największych miastach, m.in. we Wrocławiu i Krakowie, o łącznej zainstalowanej mocy cieplnej 7,7 GW oraz 4,1 GW zainstalowanej mocy elektrycznej. PGE EC ma też około 25% udziału w krajowym rynku ciepła z kogeneracji.

Integracja aktywów ciepłowniczych w PGE Energia Ciepła przełoży się na większą efektywność zarządczą oraz nowe perspektywy rozwoju spółki. Naszą ambicją jest bycie firmą ciepłowniczą pierwszego wyboru, zorientowaną na klienta oraz dobrym, lokalnym partnerem współpracującym z samorządami – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.


Do 2030 r. PGE EC zamierza wybudować 1000 MW nowych mocy kogeneracyjnych. Ponadto do tego samego roku udział paliw niskoemisyjnych w produkowanej przez firmę energii powinien przekroczyć 50%.

Za nami realizacja skomplikowanego i wielowątkowego projektu integracji aktywów ciepłowniczych, który przeprowadziliśmy zgodnie z przyjętym harmonogramem i zakończyliśmy w planowanym terminie. Osiągnęliśmy pełen sukces w budowaniu silnego polskiego podmiotu, lidera ciepłownictwa. Jestem przekonany, że zarówno sam proces konsolidacji, jak i funkcjonowanie spółki PGE EC w ramach Grupy, będą wskazywane jako modelowy przykład dla innych – dodaje Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Przypomnijmy, że w minionym roku Grupa PGE kupiła aktywa francuskiego EDF w Polsce. Dzięki temu przejęła elektrociepłownie w Gdyni, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu (EC Wrocław i EC Zawidawie), Toruniu, Zielonej Górze i Siechnicach.

W ostatnim czasie Grupa PGE poinformowała, że szuka partnera, z którym prowadzić będzie prace związane z przygotowaniem, budową i eksploatacją morskich farm wiatrowych, które miałyby być ulokowane na Bałtyku.

Przeczytaj także: PGE zaprasza partnerów do budowy farm wiatrowych na Bałtyku