Hasło XXI w.? Globalizacja. Ma wpływ na niemal każdą dziedzinę naszego życia – a z całą pewnością na rozwój technologii, również w branży budowlanej czy, konkretniej, inżynierii bezwykopowej.
Bernd-Jan Krasowski, KrasoTech Gmbh. Fot. Quality Studio
Aby móc działać globalnie, należy przede wszystkim zadbać o możliwości transportowe. Nadal nie wszystko możemy przemieścić drogą powietrzną (choć nietanią, za to najszybszą), dlatego sukcesy święcą porty, przyjmujące ładunki kontenerowe. Transport kontenerów jest bardzo prosty: towar dostarczyć można w nich do niemal każdego miejsca na Ziemi, a czas oczekiwania na dostawę coraz bardziej się skraca.
W kontenerach można przewozić całą gamę ładunków – a nawet zabudować w kontenerze sprzęt do renowacji rurociągów. Należy stwierdzić, że świat dla renowacji rurociągów nie ma żadnych granic – mówi Bernd-Jan Krasowski z firmy KrasoTech Gmbh, która projektuje takie zestawy.
Zaletą kontenerów morskich (o długości około 7 m) jest przede wszystkim nader stabilna konstrukcja. Zaraz po tym trzeba wymienić możliwość transportowania ich zarówno drogą morską, jak i lądową. Dzięki masywnej konstrukcji nie ulegną szybko zniszczeniu w wyniku uszkodzeń mechanicznych. To ważne nie tylko w przypadku ładunków handlowych, ale też instalowanego w kontenerach sprzętu. Maszyny i urządzenia służące do renowacji rurociągów z wykorzystaniem żywic epoksydowych „podróżują” w takim kontenerze bardzo bezpiecznie, a warto wiedzieć, iż w sprzedaży są systemowe rozwiązania umożliwiające zabudowę pełnej linii technologicznej do nasączania, instalacji i utwardzania rękawów o średnicach do DN1500. Do samego nasączenia rękawa, kalibracji i inwersji wraz z utwardzeniem za pomocą pary, wystarczają dwa kontenery. Trzeci kontener pełni rolę magazynu materiałowego, a czwarty staje się pomieszczeniem socjalnym dla pracowników.
Wykorzystując tego typu sprzęt można realizować projekty w dowolnym, nawet najbardziej oddalonym – lub trudno dostępnym – miejscu. Prace dotyczyć mogą zarówno kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej, jak i rurociągów ciśnieniowych dla wody pitnej bądź ciepłownictwa czy też mediów przemysłowych, petrochemicznych, gazowych i in.
W niektórych krajach nowoczesne technologie renowacji rurociągów metodą bezwykopową są dla wielu potencjalnych klientów nieznane lub też nieosiągalne we współpracy wyłącznie z miejscowymi firmami – wyjaśnia Krasowski. I dodaje: tu właśnie powstaje wolne pole działania dla innowacyjnych firm europejskich pracujących na własnym sprzęcie i materiałach.
Firma KrasoTech GmbH od 25 lat produkuje linie technologiczne do renowacji rurociągów w zakresie średnic od 40 mm do 1600 mm. Na początku większość firm obsługiwała jedynie rynek regionalny, obecnie wszystkie renomowane firmy obsługują rynek światowy.
Berndt–Jan Krasowski o kontenerach morskich wykorzystywanych jako podstawa do zabudowy zestawu do bezwykopowej renowacji opowiadał podczas III Konferencji CIPP Technology Days, która odbyła się w dniach 9–11 stycznia br. we Wrocławiu. Kolejna edycja już za rok!
Przeczytaj relację: CIPP „bije” kolejne rekordy. III Konferencja CIPP Technology Days
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.