Warszawskie przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne do 2022 r. wyda niemal 40 mln zł (netto) na budowę instalacji fotowoltaicznych o całkowitej mocy około 6,7 GWh. Tyle trzeba, by zapewnić prąd dla około 1550 gospodarstw domowych, jednak wyprodukowana energia będzie wykorzystywana tylko na potrzeby własne MPWiK.
MPWiK w Warszawie inwestuje w OZE. Fot. Panumas/Adobe Stock
Realizacja inwestycji pozwoli wzmocnić efektywność energetyczną przedsiębiorstwa i wygenerować znaczące oszczędności. To kolejna z naszych inwestycji w ochronę środowiska, którą realizujemy w porozumieniu z właścicielem, m.st. Warszawa – powiedziała Renata Tomusiak, prezes zarządu MPWiK. Troszczymy się o Wisłę, która jest źródłem życia dla miasta, dbając, by oczyszczone ścieki spełniały restrykcyjne normy środowiskowe. Na bieżąco wymieniamy i uszczelniamy system kanalizacji miejskiej, by ścieki nie przenikały do gruntów oraz wód podziemnych. Wykorzystując odnawialne źródła energii, dbamy o poprawę jakości powietrza poprzez zmniejszanie ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla – dodała.
Umowę na zaprojektowanie i wykonanie siedmiu instalacji podpisano 29 stycznia br. z wybranym w przetargu wykonawcą, spółką ML System.
OZE m.in. w „Czajce” i Wieliszewie
Jak podaje warszawskie PWiK, montaż urządzeń przebiegać będzie w dwóch etapach. W pierwszym, trwającym do końca 2021 r., zostaną one umieszczone na dachach Stacji Pomp Kanałowych „Powiśle”, mieszczącej się u zbiegu ulic Karowej i Dobrej, i Pompowni „Nowodwory” przy ul. Mehoffera na Tarchominie. Z kolei do końca 2022 r. potrwa ich instalacja także na terenie oczyszczalni ścieków: „Czajka”, „Południe”, „Dębe” oraz w Zakładzie Północnym w Wieliszewie. Planowana jest też instalacja systemów antypompujących, odłączających czasowo poszczególne ogniwa lub zespoły ogniw, w przypadku, gdyby produkcja energii, przewyższała zapotrzebowanie danego zakładu.
Szacuje się, że ogniwa fotowoltaiczne (o łącznej powierzchni 10 ha) zapewnią roczną produkcję energii na poziomie pokrywającym około 25% ogólnego zapotrzebowania MPWiK na prąd. Pozwoli to wygenerować oszczędności na poziomie około 1,8 mln zł netto rocznie, co oznacza, że inwestycja powinna się zwrócić w ciągu około siedmiu lat. Dodatkowo, w celu maksymalizacji wydajności urządzeń, zostaną zastosowane ogniwa najnowszej generacji, cechujące się wysoką sprawnością i gwarantujące produkcję energii na poziomie około 94% – podało MPWiK.
Nie tylko panele
Spółka chętnie wykorzystuje odnawialne źródła energii (OZE), głównie biogaz powstały w procesie fermentacji osadów ściekowych. W zmodernizowanej w latach 2008–2012 oczyszczalni ścieków „Czajka”, będącej jednocześnie małą elektrownią, rocznie pozyskuje się około 5,6 MW energii elektrycznej i 6,1 MW energii cieplnej, która w całości jest zużywana na potrzeby zakładu.
Przeczytaj także: Budowa sieci wodociągowej dla największej w Europie fabryki baterii do aut elektrycznych
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.