Jak wyglądają prace w Łodzi? Na początek dany kanał jest myty, następnie zniszczone spoiny usuwa się wodą pod bardzo wysokim ciśnieniem. Kolejny krok to nałożenie nowych spoin z odpornego na działanie ścieków cementu hutniczego (nakłada się je ręcznie, specjalną kielnią).

Murowane kanały w Łodzi projektowano na początku XX w. Jest ich 40 rodzajów, mają różne kształty: gruszkowe, jajowate oraz dzwonowe. Ostatni murowany kanał w Łodzi powstał w 1981 r.

Zanim pracownicy zejdą do danego kanału, obiekt jest wietrzony. W trakcie remontu kanału mają przy sobie czujniki wykrywające obecność siarkowodoru, tlenku węgla, metanu. Mierzony jest też poziom tlenu w powietrzu. Każdy z pracowników obowiązkowo posiada też  szelki ratunkowe (na powierzchni czuwa grupa ratunkowa). Prace prowadzone są w ciasnych kanałach, przy płynących ściekach.


Nie przez przypadek taki remont kanałów w Łodzi prowadzony jest zimą. Powód? Właśnie teraz nie ma intensywnych opadów deszczu, a co za tym idzie – nie występuje zagrożenie nagłego zalania kanałów deszczówką.

W ten sposób pracownicy ZWiK remontują tylko kanały, które mają powyżej 1 m wysokości, tzw. przełazowe. Te o wysokości poniżej 1 m poddawane są renowacji przy użyciu bezwykopowej metody CIPP (ang. Cured In Place Pipe). Tej zimy w Łodzi naprawionych ma być niemal 600 m metrów ceglanych kanałów.

Przeczytaj także: Ryby, małże i bakterie w służbie ZWiK Łódź [zdjęcia, wideo]