Kontrakt zakładał wykonanie sześciu instalacji przy użyciu dwóch urządzeń klasy 2500 kN oraz 1000 kN w czasie ograniczonym do dwóch miesięcy. Geologia została uznana za umiarkowanie korzystną dla HDD – wiercenie odbywało się w warunkach, gdzie w większości występowały niespoiste grunty o średnim i grubym uziarnieniu. W niektórych sekcjach wierconych otworów koncentracja frakcji żwirowej przekraczała 30%.

Wiertnice operowały jednocześnie z tego samego placu maszynowego, korzystając ze wspólnego zaplecza płuczkowego, dzięki czemu uzyskano znaczące skrócenie czasu operacyjnego. Dystans pomiędzy urządzeniami był zaplanowany tak, aby zapewnić wymagany poziom bezpieczeństwa przy pracach dźwigowych związanych z dokładaniem przewodu wiertniczego. Mając na uwadze rozmiar instalowanego rurociągu gazowego, otwór był każdorazowo poszerzany do średnicy 56” (1422 mm). Ze względu na wysoki poziom napiętych wód gruntowych szczególną uwagę poświęcono na ustalenie optymalnej kompozycji i parametrów reologicznych płynu wiertniczego. Dało to pozytywny rezultat w postaci stabilnego wielkośrednicowego wyrobiska wiertniczego.

Anese SRL jest prywatną firmą założoną w 1960 r., zaangażowaną w prace konstrukcyjne i instalacyjne realizowane m.in. dzięki metodzie HDD. Aktualnie w jej posiadaniu znajduje się 10 wiertnic kierunkowych. Anese jest pierwszym i, jak dotąd, jedynym włoskim członkiem organizacji DCA zrzeszającej firmy wiertnicze, biura projektowe, dostawców i konsultantów zaangażowanych w projekty HDD. 

Przeczytaj także: Rurociąg DN1000 pod dnem Kanału Kędzierzyńskiego