• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozpoczęły się regularne dostawy węgla dla nowego bloku w Elektrowni Jaworzno

Opublikowano: 12-04-2019 Źródło: Grupa Tauron

Jak poinformowała spółka Tauron Wydobycie, ruszyły regularne dostawy jakościowego węgla dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie. Realizacja inwestycji jeszcze trwa – jej finał zaplanowano na czwarty kwartał br. Obecnie zaawansowanie budowy przekroczyło 87%.


Elektrownia Jaworzno. Fot. Grupa Tauron Elektrownia Jaworzno. Fot. Grupa Tauron

Część węgla (blisko 12 tys. ton) dostarczono i rozładowano już w marcu. W tym miesiącu do Jaworzna dotrze kolejnych 600 wagonów i blisko trzykrotnie więcej surowca (około 35 tys. ton). Docelowo w tym roku do nowego bloku dowiezionych zostanie około 800 tys. ton węgla.

Dostarczane przez nas paliwo dla nowego bloku energetycznego 910 MW w Jaworznie to węgiel wysokiej jakości, dostosowany do wysokich wymogów technologicznych i ekologicznych nowej jednostki. Taki węgiel energetyczny posiada bardzo niską zawartość chloru i rtęci, a więc dobre parametry jakościowe, na które jest popyt. Dzięki prowadzonym inwestycjom będziemy mogli dostarczać takie paliwo na rynek w perspektywie długoterminowej – mówi Zdzisław Filip, prezes Tauron Wydobycie.

Jednocześnie spółka testuje ciąg technologiczny układu torowego i urządzeń rozładunkowych. W pierwszej kolejności testowane są tory kolejowe, następnie podciągarka wagonowa, wywrotnica, kołyska, rozjazd sprężynowy, układy taśmociągów oraz ładowarko-zwałowarka. W kolejnym etapie prowadzony będzie testowy załadunek bunkrów przykotłowych.

Elektrownia Jaworzno. Fot. Grupa Tauron Elektrownia Jaworzno. Fot. Grupa Tauron

Realizacja inwestycji w Jaworznie podzielona jest na kontrakt główny, obejmujący kotłownię, maszynownię i obiekty IOS (wykonawca to konsorcjum firm Rafako S.A. oraz Mostostal Warszawa S.A.) oraz 12 gospodarek pomocniczych i towarzyszących.

Układ kolejowy oraz nawęglanie to gospodarki pomocnicze realizowane poza kontraktem głównym i koordynowane przez Tauron Wytwarzanie oraz Nowe Jaworzno Grupa Tauron. Zaawansowanie prowadzonych prac w zakresie układu torowego, pozwala aktualnie na swobodną dostawę i rozładunek węgla dla potrzeb zgromadzenia paliwa do rozruchu bloku i rozpalenia kotła. Do tej pory wybudowano około 11 km torów, a docelowo powstanie ich prawie 20 km – wyjaśnia Jarosław Broda, wiceprezes Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Blok, który powstaje w elektrowni, ma ograniczyć emisję dwutlenku węgla (o 30%) i innych gazów (50%). Dzięki produkowanej w nim energii elektrownia będzie mogła zasilić nawet 2,5 mln gospodarstw. Blok ma charakteryzować się wysoką sprawnością w stosunku do starszych obiektów; ma też być przygotowany pod budowę instalacji wychwytu CO₂ ze spalin.  

Przeczytaj także: Blok 910 MW w Jaworznie: co stanie się z ubocznymi produktami spalania?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia