W Tulcach (gmina Kleszczewo, woj. wielkopolskie) powstanie zbiornik retencyjny wód powierzchniowych. O „zielonym świetle” dla inwestycji poinformował na konferencji prasowej minister gospodarki wodnej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Realizacja przedsięwzięcia ma pomóc w walce z problemem deficytu wody, z jakim zmaga się wielkopolska gmina.
Fot. Laura Pashkevich / Adobe Stock
Zbiornik w Tulcach był wpisany na listę inwestycji dla nas strategicznych; mieliśmy duży sprzeciw Komisji Europejskiej co do realizacji tego zadania. Ostatecznie ustaliliśmy, że stowarzyszenie naukowców działających w ramach inicjatywy JASPERS wyda opinię, na podstawie której zapadnie decyzja co do realizacji zbiornika. Kilka dni temu otrzymaliśmy pozytywną opinię, to oznacza, że ten zbiornik będzie realizowany. On jest wpisany w regionalny program operacyjny, ma więc swoje finansowanie, wpisuje się również w nasz Program Rozwoju Retencji – powiedział minister Gróbarczyk.
Zbiornik Tulce powstać ma w dolinie rzeki Męciny. Jego projektowana powierzchnia to około 20 ha, natomiast pojemność retencyjna – 242 tys. m³. Celem będzie magazynowanie 66,8 tys. m³ objętości wody dla nawodnień rolniczych. Dla gminy Kleszczewo, w której występują najniższe w kraju opady roczne (poniżej 550 mm), to kluczowa kwestia, bo na jej terenie występują znakomite warunki do produkcji rolnej (m.in. wysokiej jakości gleby); problemem jest tylko deficyt wody.
Oprócz tego zbiornik służyć ma powiększeniu lokalnych zasobów wodnych. Gmina położona jest w dorzeczu Warty, jest odwadniana przez jej dopływy – rzekę Kopla oraz Męcinę.
Za realizację inwestycji odpowiadać będzie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, a środki zostaną przekazane z budżetu państwa i UE.
Przeczytaj także: Czy w Polsce może zabraknąć wody?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.