Zakończono bezwykopową budowę tunelu odwodnieniowego na terenie lotniska w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Maszyna MTBM (ang. Microtunnelling Boring Maching) w sumie wydrążyła odcinek o długości 2200 m.
Maszyna MTBM, dzięki której powstał tunel o długości 2,2 km. Fot. Herrenknecht AG
Maszyna, wyprodukowana przez firmę Herrenknecht, została wykorzystana do wydrążenia trzech odcinków od długościach: 610, 765 i 825 m. Mikrotunele powstały na głębokości od 13 do 15 m; ich średnica wynosiła 2400 m.
Nowe rurociągi będą gromadzić i transportować wodę deszczową podczas silnych burz, zapobiegając powstawaniu „sadzawek” i gromadzeniu się wody na powierzchni pasa startowego. Budowa odpowiedniej infrastruktury burzowej była kluczowa dla utrzymania terminowości realizacji operacji lotniczych.
Na lotnisku każdego roku obsługiwanych jest niemal 90 mln pasażerów, dlatego konieczne było nie tylko podjęcie odpowiednich działań w postaci budowy sieci odwodnieniowej, ale też wykorzystanie do tego metody, która ograniczy hałas i inne zakłócenia; dlatego właśnie zdecydowano się na zastosowanie technologii bezwykopowej.
Przeczytaj także: Jari Kaukonen: stosując technologie bezwykopowe, ratujemy środowisko
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.