W ramach przedsięwzięcia zbudowane zostały m.in. kotłownia gazu, stacja uzdatniania wody, stacja przygotowania gazu oraz rurociągi gazu wysokiego i niskiego ciśnienia. Modernizacja elektrociepłowni podniosła jej całkowitą moc – wynosi ona obecnie 61 MW. Dzięki temu Orlen Południe dysponuje wielopaliwowym źródłem wytwarzania energii, co pozwoli optymalizować koszty produkcji związane ze zmianami cen paliw.

Konsekwentnie inwestujemy w nowoczesne technologie i wdrażamy ekologiczne rozwiązania, by minimalizować wpływ naszej działalności na środowisko naturalne. Projekt modernizacji elektrociepłowni w Trzebini wpisuje się w strategiczne założenia Grupy Orlen w zakresie rozwoju niskoemisyjnej energetyki – mówi Jarosław Wróbel, prezes spółki.

Gdzie trafi energia wytwarzana w zakładzie? Przede wszystkim do instalacji produkcyjnych w Elektrociepłowni Trzebinia, ale także do firm znajdujących się na jej terenie oraz dystrybutora ciepła czy odbiorców prywatnych.

Niedawno w Trzebini podpisano także umowę na budowę pierwszej w Polsce i drugiej w Europie instalacji do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego. To krok w kierunku przekształcenia zakładu w nowoczesną biorafinerię.

Przeczytaj także: Orlen inwestuje w biorafinerię nowej generacji