Największe gazociągi dystrybucyjne mogą zostać objęte specustawą terminalową. Ministerstwo Energii chce w ten sposóby przyspieszyć procedury administracyjne, tak jak w przypadku terminalu LNG, gazociągów przesyłowych czy magazynów gazu.
Jakie obiekty ostatecznie obejmie specustawa terminalowa? Fot. Photo Gallery/Adobe Stock
Resort ma zaproponować projekt kolejnej nowelizacji ustawy z 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Regulacje te na początku miały objąć tylko terminal LNG, w kolejnych nowelizacjach rozszerzono listę o budowę przez Gaz-System kilkudziesięciu najważniejszych gazociągów przesyłowych (w tym Baltic Pipe), węzłów i tłoczni gazu, rozbudowę terminalu LNG oraz budowę lub rozbudowę przez PGNiG podziemnych magazynów gazu: Wierzchowice, Mogilno, Kosakowo i Goleniów.
Najnowsza propozycja będzie zakładać włączenie w reżim specustawy również budowy niektórych elementów systemu dystrybucyjnego gazu. Jak wskazał resort, obecnie w katalogu inwestycji zawartych w specustawie nie ma ani jednego gazociągu, który mógłby być zbudowany i eksploatowany przez operatora systemu dystrybucyjnego. Ministerstwo chce to zmienić, ponieważ efektywny rozpływ gazu ziemnego pochodzącego z terminala LNG zależy nie tylko od sieci przesyłowych, ale również dystrybucyjnych.
Brak ułatwień inwestycyjnych na poziomie ustawowym może doprowadzić do ograniczenia zakresu, zaniechania lub odłożenia w czasie decyzji w zakresie budowy gazociągów dystrybucyjnych wysokiego ciśnienia, które są niezbędne z perspektywy maksymalizacji możliwości wykorzystania terminala LNG – argumentuje resort.
Największy dystrybutor i operator systemu dystrybucyjnego to należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG Polska Spółka Gazownictwa. Zgodnie z danymi PSG z maja 2019 r., w ramach Programu Przyspieszenia Inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018–2022 spółka planuje budowę 10 gazociągów dystrybucyjnych wysokiego ciśnienia o łącznej długości 614 km za około 1,34 mld zł w środkowej, północnej i północno-wschodniej Polsce.
Przeczytaj także: Gazociąg Pogórska Wola–Tworzeń: są już dwie umowy na budowę
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.