W Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin nadchodzą zmiany. W Elektrowni Konin zostanie zainstalowany drugi kocioł na biomasę, zaplanowano też budowę elektrowni słonecznej. Spółka przenosi środek ciężkości na źródła odnawialne.
Paliwem w Elektrowni Konin jest biomasa. Fot. ZE PAK
- W Elektrowni Konin powstanie kocioł na biomasę o mocy 50 MWe
- Grupa ZE PAK zapowiada też budowę elektrowni słonecznej
- Spółka zamierza całkowicie zrezygnować z węgla i inwestować w odnawialne źródła energii
W Koninie zostanie zmodernizowany modernizacji istniejący kocioł węglowy K7 wraz z turbogeneratorami. Dzięki temu powstanie druga jednostka wytwórcza opalana biomasą. Pierwsza działa już od 2012 r. „Zielony” kocioł współpracował z turbogeneratorem o mocy 50 MWe wytwarzającym energię elektryczną. W sytuacjach awaryjnych czy podczas remontów jednostka będzie zasilała turbogenerator produkujący elektryczność do sieci krajowej i ciepło dla Konina.
Elektrownia Konin została uruchomiona we wrześniu 1958 r.jako pierwsza w Polsce opalana węglem brunatnym (z pobliskich odkrywek). Współcześnie jest już przestarzała i nie nadaje się do eksploatacji, więc budowa kotłów na biomasę jest uzasadnioną decyzją nie tylko ze względu na ograniczenie emisji CO2. Przejście z węgla na biomasę w Polsce zdarza się po raz pierwszy, ale taką transformację przeszła już elektrownia Drax w Wielkiej Brytanii.
Zdaniem Henryka Sobierajskiego, prezesa ZE PAK, transformacja od wytwarzania energii węglowej do zielonej zajmie pewien czas, jednak jest to proces nieodwracalny. Podejmowane działania wpisują się w program transformacji energetycznej regionu wschodniej Wielkopolski. W ich ramach spółka rozważa budowę farm fotowoltaicznych i wiatrowych na terenach rekultywowanych, magazynu ciepła dla Konina, magazynu energii elektrycznej dla potrzeb OZE, a także stworzenie centrum logistycznego z zabudową paneli fotowoltaicznych na dachach i budowę infrastruktury do wytwarzania, magazynowania oraz dystrybucji wodoru.
Przeczytaj także: Grupa Wyszehradzka nie dba o OZE – kto chce to zmienić?
Czytaj więcej na: https://inzynieria.com/wpis-branzy/wiadomosci/9/55689,grupa-wyszehradzka-nie-dba-o-oze-kto-chce-to-zmienic © inzynieria.com
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.