Farma wiatrowa o mocy 31 MW powstaje na terenach zrekultywowanych po kopalni węgla w Gminie Przykona. Ukończono już prace fundamentowe pod kolejny – siódmy generator. Inwestorem jest spółka Energa OZE, która będzie też zarządzać elektrownią.
Budowa fundamentów pod turbiny wiatrowe. Fot. Energa
- Na obszarze dawnej kopalni węgla brunatnego Adamów powstanie farma wiatrowa o mocy 31 MW
- Inwestor, Energa OZE, postawi dziewięć turbin wiatrowych o mocy 3,45 MW każda
- Prąd z elektrowni popłynie w II kw. 2020 r.
Farma powstaje na terenach poeksploatacyjnych kopalni węgla brunatnego Adamów w gminie Przykona, w powiecie tureckim. Tereny poprzemysłowe staną się obszarem produkcji zielonej energii, a instalacja poprawi bezpieczeństwo energetyczne regionu.
W skład elektrowni wiatrowej wejdzie 9 wiatrowych generatorów energii. Każdy będzie posiadać turbinę typu V-126 o mocy 3,45 MW. W sumie, moc zainstalowana nowej farmy będzie wynosić 31 MW. Wiatraki Energi to jedne z największych aktualnie instalowanych w Polsce. Ich dostawcą jest firma Vestas. Budowane wiatraki będą posiadały imponującą wysokość. Będzie ona wynosić - do piasty turbiny 117 m, natomiast długość łopaty wynosi 63 m. W najwyższym punkcie, wiatraki osiągną wysokość ok. 180 m nad poziomem terenu – informuje Energa.
Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. 3 września zakończono prace fundamentowe dla siódmego z dziewięciu wiatraków.
Powstaje kolejna farma wiatrowa Energi. Żródlo: Energa
Ze względu na specyficzne warunki geologiczne, związane z gruntem antropogenicznym, proces ten wymagał specjalnego podejścia zarówno na etapie projektowania jak i wykonawstwa. Fundamenty zostały posadowione na specjalnych konstrukcjach wzmacniających podłoże tj. kolumnach DSM oraz KKS, zaprojektowanych indywidualnie dla każdego wiatraka, w zależności od warunków geologicznych. Na jeden fundament zużywa się ok. 540 m3 betonu oraz 70 ton stali zbrojeniowej. Wykonanie fundamentów w przedstawionej technologii oraz o tak znacznych gabarytach, było sporym wyzwaniem logistycznym przy obowiązku zachowania właściwego reżimu technologicznego – czytamy w komunikacie.
Już w przyszłym roku moc zainstalowana naszych obiektów OZE wzrośnie o 7%, a w przypadku farm wiatrowych – 13% w stosunku do obecnie posiadanych. To istotne wsparcie dla krajowego systemu elektroenergetycznego – podkreśla Grzegorz Ksepko, prezes grupy Energa.
Montaż kompletnych siłowni wiatrowych przewidziany jest na początku grudnia br., a przeprowadzenie testów wraz z uruchomieniem rozpocznie się na początku 2020 r. Zakończenie wszystkich prac oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie spodziewane jest w II kwartale 2020 r.
Przeczytaj także: PGE i PKN Orlen rozwiną morską energetykę wiatrową
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.