Spółka kupiła farmy wiatrowe: Śniatowo (16 turbin o łącznej mocy 32 MW), Mogilno (17 turbin; 34 MW), Inowrocław (16 turbin; 32 MW), Dobrzyń (17 turbin; 34 MW) oraz Gołdap (16 turbin; 48 MW). Farmy są podłączone do sieci wysokiego lub średniego napięcia. Zakup farm wiatrowych przez Tauron wpisuje się w projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Jest to realizacja przyjętego przez Tauron nowego kierunku zielonej polityki – mówi minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Jak poinformowano, to pierwsza istotna inwestycja wpisująca się w założenia Zielonego Zwrotu Taurona. Inwestycja w farmy wiatrowe to milowy krok w realizacji naszych celów strategicznych, czyli zwiększenia do ponad 65% udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym i redukcji emisji CO2 o 50% w perspektywie 2030 r. – wyjaśnia Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.


Dzięki przejęciu pięciu farm na północy Polski łączna moc zainstalowana w lądowych farmach wiatrowych Grupy Tauron osiągnie poziom 380,75 MW. Z kolei całkowita moc zainstalowana z OZE wyniesie 619 MW. Zgodnie z planami, przez najbliższe sześć lat Grupa będzie inwestować w farmy: wiatrowe na lądzie (dodatkowe 900 MW), fotowoltaiczne (dodatkowe 300 MW), zamierza także budować morskie farmy wiatrowe. Obecnie eksploatuje 34 elektrownie wodne oraz cztery farmy wiatrowe, w których energię elektryczną wytwarza 100 turbin wiatrowych o łącznej mocy 200,75 MW.

Grupa Tauron jest największym w Polsce dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej.

Przeczytaj także: Europa – lądowe farmy wiatrowe mogą wyprodukować 100 razy więcej energii