• Magistrala DN800 w Lublinie ma w sumie 5,8 km długości
  • Budowana była w latach 1973–1975
  • Jej stan techniczny jest zły

W czerwcu i lipcu odnawiano rurociąg w okolicy skrzyżowania ulic Diamentowej i Wrotkowskiej, a obecnie remontowany jest wzdłuż ul. Samsonowicza. Finał drugiego etapu zaplanowano na koniec września. Poprzez magistralę DN800 zaopatrywanych w wodę jest około 40% odbiorców w Lublinie. Dlatego tak ważny był dla nas wybór właściwej metody remontu. Pierwszy etap zakończył się sukcesem. Wyłączenie magistrali w Lublinie nie spowodowało przerw w dostawach wody ani innych uciążliwości dla mieszkańców – mówi Marek Spuz vel Szpos, wiceprezes MPWiK w Lublinie.

Spółka zdecydowała, że do realizacji tego zadania wykorzystana ma zostać metoda CIPP (ang. Cured In Place Pipe). Jak dodaje wiceprezes, możemy z satysfakcją stwierdzić, że przyjęte przez nas rozwiązania okazały się skuteczne i będą mogły być wykorzystywane z powodzeniem w przyszłości, także w sytuacjach awaryjnych, co w znacznym stopniu poprawi bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę.

Kiedy zastanawiano się jeszcze nad wyborem metody renowacyjnej, rozmawiano z przedstawicielami innych firm wodociągowych. Z uwagi na strategiczne znaczenie magistrali DN800 dla lubelskiego systemu wodociągowego braliśmy pod uwagę wyłącznie metody stosowane na tego typu obiektach w Polsce i na świecie – wyjaśnia Marek Spuz vel Szpos.


W efekcie renowacji magistrali DN800 zwiększy się bezpieczeństwo zaopatrzenia w wodę mieszkańców Lublina, a także ograniczona zostanie liczba ewentualnych awarii w miejscach przyszłych inwestycji drogowych. To kontynuacja robót, które prowadzono w latach 2014–2015, gdy magistrala była modernizowana metodą reliningu; powstała wówczas także nowa jej nitka (DN500). Inwestując w budowę nowych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych nie można zapominać o potrzebie odtwarzania właściwości użytkowych obiektów i urządzeń, które często od kilkudziesięciu lat zaopatrują mieszkańców naszego miasta w wodę. Dzięki temu mieszkańcy Lublina mogą mieć pewność, że zarówno dziś, jak i w przyszłości, MPWiK będzie świadczyć usługi dostawy wody na najwyższym poziomie, w sposób bezpieczny, ciągły i niezawodny – mówił w czerwcu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Wykonana z rur stalowych i żeliwnych magistrala DN800 ma w sumie 5,8 km długości. Powstała w latach 1973–1975. Aktualnie dostarcza wodę do północnych i północno-zachodnich obszarów Lublina. Podczas przeprowadzonych badań izolacji zauważono ubytki zabezpieczenia antykorozyjnego, które mogą powodować poważne awarie.

MPWiK w Lublinie zarządza systemem wodociągowym o długości ponad 1000 km (stan na dzień 31 grudnia 2018 r.): magistrale wodociągowe – 81,4 km; sieć wodociągowa – 632,9 km; przyłącza wodociągowe – 304 km.

Przeczytaj także: Polscy pionierzy na Cyprze – pierwsza renowacja CIPP w historii wyspy