W najnowszym numerze kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa” (3/2019 [75]) czytelnicy znajdą ponad 100 stron branżowych artykułów, mnóstwo wiedzy teoretycznej i tej praktycznej, płynącej prosto z placu budowy.
Co zatem w numerze? Pracy na kolei dla firm przewiertowych nie zabraknie, twierdzi Damian Magot (Dolmen’s) w artykule pt. Jak wykonać instalację kablową pod czynnym torowiskiem? W Polsce trwa modernizacja sieci kolejowej na dużą skalę, obejmuje m.in. układanie setek kilometrów przewodów kablowych, umożliwiających np. sterowanie ruchem pociągów. Do wykonania takich prac, szczególnie w miejscach, gdzie niemożliwe jest rozkopanie terenu, wykorzystuje się metody bezwykopowe oraz specjalne maszyny. O szczegółach realizacji tego typu projektów i o tym, jak poradziła sobie z trudnym zadaniem wiertnica uznanej marki Ditch Witch (dystrybuowanej w Polsce przez firmę JL Maskiner) przeczytacie w artykule.
Temat ten podniósł również Przemysław Konieczny z DTA-Technik sp. z o.o., opisując projekt obejmujący instalację kabli energetycznych w Siemoni. Poruszył jednak inną kwestię: doboru odpowiedniej wiertnicy do wykonania zadania. Nie każda wiertnica nadaje się do wiercenia w trudnych warunkach – podkreśla Konieczny.
Posiadanie nawet najlepszego sprzętu wiertniczego nie pozwoli na wykonanie zadania, jeśli nie jest on odpowiednio dobrany do warunków, w jakich będzie pracować – zauważa Paweł Derwich (DTA-Technik sp. z o.o.), który w tekście Dobieramy odpowiednią wielkość maszyny przeciskowej omówił dostępne na rynku urządzenia pozwalające instalować przewody podziemne zwane potocznie kretami. Odpowiedział też na ważne pytania: jakiego kreta dobrać do danych przewodów czy rur oraz czym się sugerować w tym wyborze?
Nie samą jednak bezwykopową budową żyje branża – w numerze wiele ciekawych informacji z zakresu renowacji sieci, w tym trzy artykuły dotyczące odnowy kanałów przez szczecińską firmę BLEJKAN S.A. Obecnie ponad 90% naszego kraju jest skanalizowane, ale nie wystarczy jednak sieci tylko posiadać i nią zarządzać – należy regularnie poddawać ją inspekcji, konserwacji i renowacji. Do tego celu wykorzystywany jest szeroki wachlarz metod bezwykopowych, umożliwiających zabezpieczenie sieci podziemnych na lata. Takim szerokim wachlarzem technologii dysponuje spółka BLEJKAN. Jędrzej Soboń podzielił się swoimi doświadczeniami dotyczącymi renowacji trzech kolektorów w Płocku, Jarosław Szołomicki opisał skomplikowany projekt realizowany przez firmę w rodzinnym Szczecinie, a Marek Bosiuk przedstawił, jak wyglądała pilna naprawa jednego z głównych kolektorów w Toruniu.
To oczywiście nie wszystko – na czytelników czekają również inne teksty pisane przez ekspertów, prezentacje polskich i zagranicznych projektów realizowanych przy użyciu technologii bezwykopowych, relacje z ważnych wydarzeń branżowych.
Nie otrzymujesz naszych kwartalników? Zamów prenumeratę już dziś!
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.