List intencyjny w sprawie budowy II linii technologicznej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie podpisały spółki PGE Polska Grupa Energetyczna i PGE Energia Ciepła z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego.
Spalarnia odpadów w Rzeszowie. Fot. PGE GiK
- Po instalacji nowej linii przetwarzania odpadów wydajność spalarni wzrośnie ze 100 tys. do 180 tys. ton rocznie
- I linię ITPOE oddano do użytku w październiku 2018 r., z kilkumiesięcznym poślizgiem
- Decyzję o budowie poprzedzą analizy rynku odpadów do termicznego przetworzenia
Według planów budowa nowej linii technologicznej zwiększy wydajność przetwarzania odpadów rzeszowskiego zakładu ze 100 tys. do ponad 180 tys. ton rocznie. Wcześniej zostaną wykonane analizy techniczne i ekonomiczne uwzględniające aktualną i prognozowaną na najbliższe lata sytuację na rynku odpadów możliwych do termicznego przetworzenia.
W październiku 2018 r. wybudowana została Instalacja Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie. Ten nowoczesny i ekologiczny obiekt technologiczny służący unieszkodliwianiu odpadów komunalnych i pozwalający na odzyskiwanie energii zawartej w odpadach dzięki ich termicznemu przekształcaniu, przyczynia się do produkcji energii elektrycznej i ciepła w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Z wyprodukowanej energii i ciepła korzystają mieszkańcy i instytucje w Rzeszowie – czytamy w komunikacie PGE.
Umowę na pierwszą instalację podpisano w 2015 r. Inwestycja miała być oddana do użytku 22 maja 2018 r. jednak wykonawca, spółka Aster Resovia s.c., złożona z konsorcjum firm TM.E. S.p.A. Termomeccanica Ecologia i Astaldi S.p.A., nie dotrzymała terminu, choć ten był dla inwestora, czyli spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, priorytetowy. Ostatecznie budowę spalarni zakończono kilka miesięcy później.
Zdaniem Władysława Ortyla, marszałka woj. podkarpackiego, rozważana inwestycja wpisuje się w postanowienia aktualizowanego Wojewódzkiego Planu Gospodarowania Odpadami Województwa Podkarpackiego.
Przeczytaj także: Elektrownia Połaniec modernizuje elektrofiltry
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.