• PGNiG przed okresem zimowym wypełnił w całości magazyny gazu ziemnego
  • Zimowe zapotrzebowanie na błękitne paliwo jest dwukrotnie większe niż latem
  • Spółka wykorzystuje siedem magazynów o pojemności 3 074,80 mln m3

Pojemności magazynowe zakontraktowane w ramach umów PGNiG SA zawartych z operatorem systemu magazynowania Gas Storage Poland zostały na początku października wypełnione w 100%.

Przez wiosnę i lato, kiedy zużycie gazu ziemnego w kraju jest mniejsze, zatłaczamy znaczne wolumeny gazu ziemnego do magazynów, aby dysponować nim jesienią i zimą. Zapasy gazu są wykorzystywane nie tylko w związku z niższymi temperaturami i związanym z tym wzrostem zużycia gazu. Są one także gwarancją stabilności dostaw paliwa gazowego – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.


Jak zmienia się w ciągu roku zapotrzebowanie na gaz ziemny obrazują dane: w lutym br. średnie dobowe zużycie wyniosło w Polsce 60 mln m3 na dobę, podczas gdy w lipcu 2019 r. – około 30 mln m3. Między okresem letnim a zimowym różnica jest dwukrotna, natomiast między następującymi po sobie dobami w danym miesiącu może wahać się o kilka mln m3. Podziemne magazyny błękitnego paliwa pozwalają na zarządzanie portfelem gazu ziemnego i bilansowanie zapotrzebowania.

W magazynach znajduje się aktualnie (14 października 2019 r.) około 34,3 TWh, czyli około 3 mld m3 gazu ziemnego.

PGNiG korzysta z siedmiu magazynów gazu wysokometanowego: PMG Wierzchowice, PMG Husów, PMG Strachocina, PMG Swarzów, PMG Brzeźnica, KPMG Kosakowo oraz KPMG Mogilno.

Aktualna pojemność czynna magazynów gazu wynosi 3 074,80 mln m3.

Przeczytaj także: Polskie LNG kupiło najważniejsze urządzenia do rozbudowy terminalu