Partnerzy portalu

Budowa Farmy Wiatrowej Przykona: ruszył montaż wiatraków

Opublikowano: 17-10-2019 Źródło: Energa

Budowa Farmy Wiatrowej Przykona (woj. wielkopolskie) wchodzi w najważniejszą fazę – montażu turbin wiatrowych. Wiatraków będzie w sumie dziewięć. Na miejsce dotarły już łopaty pierwszego z nich – o masie 13 ton i długości ponad 60 m każda.


Farma Wiatrowa Przykona. Fot. Energa Farma Wiatrowa Przykona. Fot. Energa
  • W Grupie Energa ponad 1/3 wytwarzanej energii elektrycznej pochodzi z OZE
  • Farma w Przykonie powinna być gotowa w połowie 2020 r.
  • Jej moc zainstalowana wyniesie 31 MW

Farmę Przykona od sierpnia br. na 250 ha terenów zrekultywowanych po kopalni węgla brunatnego Adamów buduje spółka Energa OZE. Wiatraki będą miały, do piasty turbiny, aż 117 m wysokości, z kolei długość łopat wyniesie 63 m. Najwyższy punkt wiatraków znajdzie się około 180 m nad poziomem terenu.

Fot. Energa Fot. Energa

Do pełnego zamknięcia inwestycji zostało jeszcze trochę czasu, ale dziś widać już gołym okiem, że nabiera ona realnych kształtów, a wkrótce stanie się ważnym wzmocnieniem i tak już silnej pozycji Grupy Energa w obszarze odnawialnych źródeł energii – mówi Grzegorz Ksepko, kierujący Grupą Energa.


Moc zainstalowana Farmy Wiatrowej Przykona wyniesie 31 MW, a roczna produkcja energii elektrycznej 75 GWh. Każdy z dziewięciu wiatraków wyposażony zostanie w turbinę V-126 o mocy 3,45 MW. Farma ma być gotowa w II kwartale 2020 r. Dołączy do pięciu obecnych takich obiektów spółki Energa OZE; ich łączna moc zainstalowana to 211 MW, w 2018 r. wygenerowały 385 GWh energii.

W Grupie Energa ponad 1/3 wytwarzanej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych. To największy udział procentowy z dużych polskich grup energetycznych w produkcji energii elektrycznej z OZE.

Fot. Energa Fot. Energa

Farma wiatrowa w Przykonie zapewni dodatkowe 31 MW zielonej energii w polskim systemie elektroenergetycznym, a tym samym przybliży Polskę do wypełnienia celu klimatycznego Komisji Europejskiej do 2030 r. Nasze zdywersyfikowane działania zarówno w dziedzinie nowych inwestycji, jak również BR, pozwalają nam optymistycznie patrzeć w przyszłość – zarówno pod względem biznesowym, jak i społecznym. Odpowiedzialna transformacja energetyczna to nasz główny cel. Budowana farma wiatrowa jest kolejnym dowodem, że konsekwentnie go realizujemy – mówi Piotr Meler, prezes zarządu Energi OZE.

Przeczytaj także: Farma Wiatrowa Bystra – baterie z Japonii przypłynęły do Polski

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!