• Produkcja energii z OZE w części uzależniona jest od kaprysów pogody
  • Hybrydowy magazyn w Bystrej będzie składał się z dwóch zespołów baterii
  • Będzie to największy tego typu obiekt w Polsce i jeden z większych na świecie

W Bystrej gotowa jest już hala magazynowa o powierzchni 1200 m2, której budowa zakończyła się w połowie maja br. Kontenery z bateriami litowo-jonowymi do Polski trafiły drogą morską z Japonii. Fracht z Kobe do portu w Gdańsku trwa sześć tygodni. Kolejny krok to ich transport ciężarówkami na farmę wiatrową.

Rozładowanie 75 kontenerów z bateriami to spore wyzwanie logistyczne. Zapewnienie bezpieczeństwa dostaw tych specjalistycznych urządzeń wymaga znacznego doświadczenia i zaangażowania obu stron realizujących projekt. Należało przewidzieć wszelkie możliwe ryzyka, i to zarówno na morzu, jak i podczas spedycji lądowej. Można powiedzieć, że z taką operacją logistyczną mamy do czynienia po raz pierwszy w naszej spółce – mówi Anna Dutkowska, dyrektor zarządzający Energa Wytwarzanie.


Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w sporej mierze uzależniona jest od kaprysów pogody, dlatego największym wyzwaniem dla producentów energii z OZE jest magazynowanie jej nadmiaru. Zastosowanie na Farmie Wiatrowej Bystra magazynu energii elektrycznej pozwoli lepiej wykorzystać jej potencjał i podnieść niezawodność dostaw energii elektrycznej. Tego rodzaju magazyny mogą wkrótce stanowić znakomite rozwiązanie dla niestabilnej z natury rzeczy produkcji energii w OZE. Ze względu na fakt, że nasza spółka posiada istotne moce wytwórcze zielonej energii, technologie pozwalające ustabilizować poziom produkcji z tych źródeł znajdują się w centrum naszego zainteresowania – mówi Piotr Meler, prezes spółki Energa Wytwarzanie.

Hybrydowy magazyn energii (ang. Battery Energy Storage System, BESS) na Farmie Wiatrowej Bystra będzie składać się z dwóch zespołów baterii: litowo-jonowych i kwasowo-ołowiowych. Jego docelowa moc to 6 MW, a pojemność 27 MWh. Władze spółki w najbliższych dniach spodziewają się dostaw baterii kwasowo-ołowiowych VRLA. A kolejnym etapem, jak wyjaśnia Anna Dutkowska, będzie zakończenie instalacji wszystkich akumulatorów i ich wyrównawcze doładowanie.

Przeczytaj także: Stuletnia elektrownia wodna w Borowie już po remoncie