Już po raz 24. przedstawiciele firm wykonawczych specjalizujących się w budowie rurociągów w technologii HDD (ang. Horizontal Directional Drilling), zrzeszonych w DCA-Europe, spotkali się na dorocznym kongresie. Dwa dni wypełniły prelekcje ekspertów i dopasowane do potrzeb uczestników warsztaty.
Fot. Jorn Stoelinga, prezes DCA-Europe. Fot. inzynieria.com
Prezes DCA-Europe, Jorn Stoelinga, witając uczestników, zwrócił uwagę na hasło tegorocznego kongresu: HDD smart and green. Dlaczego smart? Technologie bezwykopowe, szczególnie HDD, są młode i niezwykle innowacyjne. W każdym przypadku są nastawione na inteligentne rozwiązania – powiedział Stoelinga.
24. Kongres DCA-Europe. Fot. inzynieria.com
Określenie „zielone” odnosi się do równie ważnej charakterystycznej dla metod bezwykopowych cechy: są w pełni ekologiczne, ponadto pomagają zachować cenne przyrodniczo tereny w nienaruszonym stanie.
dr hab. inż. Jan Ziaja, prof. AGH. Fot. inzynieria.com
U podstaw promowania dobrych rozwiązań, do których należą technologie bezwykopowe, leży edukacja. Dlatego pierwszym prelegentem kongresu był dr hab. inż. Jan Ziaja, prof. AGH, który opowiedział o ofercie, którą obchodząca stulecie uczelnia kieruje do potencjalnych studentów.
Później głos zabrał Roland Kośka z firmy Gaz-System S.A., przybliżając słuchaczom historię rozwoju sieci przesyłowej gazu w Polsce. Jak podkreślił, sektor oil&gas w Polsce, rozwijając się, stawia na innowacyjne i bezpieczne dla środowiska technologie bezwykopowe.
Roland Kośka, Gaz-System S.A.
Jak będzie wyglądać świat w 2050 r.? Odpowiedzi na to trudne pytanie podjął się Franz Josef Radermacher z Universität Ulm. Choć nie można przewidzieć przyszłości, można analizować trendy i czynniki, które mogą na przyszłość wpłynąć. Wśród czynników, które Radermacher uznał za ważne, znalazły się: wzrost liczby ludności (do 10 mld w 2050 r.), spadek wartości mieszkań i domów oraz związany z nim kryzys ekonomiczny, gwałtowny wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Mamy dobre życie, dzięki możliwości korzystania z energii elektrycznej - zauważył. Ale wraz ze wzrostem liczby ludności, która też będzie chciała mieć dobre życie i będzie potrzebować prądu, nasze możliwości produkcji energii okażą się za małe.
Franz Josef Radermacher, Uniwersytet w Ulm. Fot. inzynieria.com
Drugą część dnia zajęły warsztaty. Jedna z grup omawiała wiertnice sterowane elektrycznie, druga podjęła temat nowych technik bezwykopowych powiązanych z HDD.
Mimo że spotkanie poświęcone było HDD, drugi temat warsztatów zgromadził wielu zainteresowanych. Prowadzący przybliżył słuchaczom charakterystykę, zalety i wady takich metod, jak mikrotunelowanie, System 2 czy Direct Pipe. W rozmowie przeprowadzonej z naszym portalem przyznał, że technologie te czasem traktowane są jako konkurencyjne względem siebie, np. w przypadku Direct Pipe i HDD. Obie świetnie nadają się do zrealizowania projektu obejmującego wykonanie przekroczenia na dużym dystansie. Czasem mogą między sobą konkurować. Ale tak naprawdę, warunki projektu, badania geologiczne, oczekiwania klienta... to wszystko pozwala na dopasowanie odpowiedniej metody, trudno tu mówić o zawodach – podsumował Alexander Cambier.
Zwieńczeniem pierwszego dnia konferencji było spotkanie w kopalni Wieliczka, znajdującej się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Goście zostali oprowadzeni przez przewodnika po obiekcie, po czym wzięli udział w uroczystym bankiecie.
Kolejny dzień obrad rozpoczęli dr Hans-Joachim Bayer i Dan Lingenauber z firmy Tracto-Technik GmbH & Co KG, prezentacją na temat układania światłowodów z wykorzystaniem metody HDD w biotopach i regionach biosferycznych. Możliwości podziemnych instalacji kablowych kurczą się z uwagi na fakt, że w przestrzeni podziemnej już teraz znajduje się wiele elementów różnego typu infrastruktury, a cały czas potrzebujemy budować nowe odcinki sieci wod-kan, gazociągów i innych przewodów. Stąd wiele projektów musi być realizowanych na dawniej nieużywanych obszarach, np. chronionych. Jest to możliwe dzięki stosowaniu przez wykonawców technologii bezwykopowych, w tym bardzo popularnego HDD.
Na forum wystąpił też Ruben Rothiuzen (Visser & Smit Hanab bv), który omówił opracowywaną od około 10 lat technikę bezwykopowej budowy studni: HDDW (ang. Horizontal Directional Drilled Wells). Niemal wszystkie studnie są zbudowane pionowo, okazuje się jednak, iż budowa studni poziomej może być bardzo korzystna. Nowoczesną metodę opracowała firma Visser & Smit Hanab wraz z uniwersytetem TU Delft, instytutem badawczym KWR Watercycle Research Institute i kilkoma przedsiębiorstwami wodociągowymi (Waternet, Vitens, Brabant Water). Technologię tę można wykorzystać nie tylko do budowy studni, ale też rurociągów doprowadzających wodę morską do stacji odsalania, gospodarowania deszczówką czy magazynowania wody do ogrzewania bądź chłodzenia budynków.
Ważne są jednak nie tylko nowe rozwiązania i wielkie projekty. O inwestycjach realizowanych na niewielką skalę i związanych z nimi wyzwaniach (np. koniecznej do pokonania biurokracji) mówiła Dipl.-Ing. (FH) Silke Goldschmidt, z WBW GmbH. Z kolei James Worth (Volker Trenchless Solutions) opowiedział o ogromnym projekcie budowy kabli energetycznych na potrzeby przesyłu energii elektrycznej z nowo powstałej farmy wiatrowej East Anglia One. Ostatnim prelegentem był Jacek Janicki (ZRB Janicki), który przedstawił inwestycję polegającą na budowie gazociągu pod dnem Odry. Przekroczenie z wykorzystaniem HDD rzeki Odry i terenów zalewowych wymagało od ekipy wykonawczej zastosowania niestandardowych zabiegów w zakresie techniki wiercenia oraz inżynierii płuczkowej w celu zapobiegania wybiciom płuczki wiertniczej na powierzchnię terenu przyrodniczo cennego objętego ochroną w ramach obszarów NATURA 2000. Dodatkowym wyzwaniem było prowadzenie prac w warunkach zimowych.
DCA to europejskie stowarzyszenie założone przez wiodących wykonawców w branży przewiertów horyzontalnych w grudniu 1994 r. Głównym celem organizacji jest utrzymanie, promowanie i dalszy rozwój standardów technicznych HDD w Europie. DCA realizuje też takie cele, jak: edukacja kadry, rozwijanie standardów technicznych, promowanie technologii horyzontalnych wierceń kierunkowych HDD (ang. Horizontal Directional Drilling), zarówno wśród potencjalnych klientów, jak i władz lokalnych i państwowych. DCA podejmuje i wspiera takie inicjatywy, które rozwijają technikę wiertniczą, podnoszą jej jakość, a także regulują warunki umów i zasady konkurencji.
Przeczytaj także: Kanada: ekstremalna głębokość wiercenia HDD pod dnem Wapiti
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.