W Tychach zaplanowano bezwykopową modernizację kanałów sanitarnych o łącznej długości około 170 m. Wykorzystane mają zostać dwie metody: CIPP (ang. Cured In Place Pipe) oraz kraking. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. czeka na oferty firm zainteresowanych realizacją tego zadania.
Renowacja kanalizacji. Fot. kaliantye/Adobe Stock
W rejonie ul. Sikorskiego odnowiony będzie betonowy kanał sanitarny DN600 na odcinku o długości 60 m. Jak napisano w przetargowej dokumentacji, prace zaleca się prowadzić w okresach bezdeszczowych w związku z możliwością wystąpienia zwiększonego napływu ścieków. Przed wykonaniem prac naprawczych zamawiający na wniosek wykonawcy, zgłoszony z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, wykona nieodpłatnie płukanie kolektora. Ponadto należy utrzymać ciągłość przepływu ścieków płynących kolektorami i studniami/komorami w rejonie wykonywanych prac, a w razie potrzeby zapewnić zastępcze pompowanie.
Metoda krakingu zostanie wykorzystana do modernizacji kilku fragmentów kamionkowych kanałów sanitarnych DN200. Przy ul. Ustronnej prace obejmą odcinek o długości 50 m, przy ul. Korczaka – 8 m, a przy ul. Piłsudskiego – 48 m. Zgodnie z dokumentacją, zastosowane mają być krótkie moduły rurowe PE-HD, PE200, SDR17 o sztywności obwodowej min. SN=5 kN/m2 i długości około 0,5 m ze złączem wyposażonym w zamek i uszczelkę elastomerową. W dokumentacji czytamy, że wykończenie przejść modułów rurowych w studniach będzie obejmować uszczelnienie zaprawą uszczelniającą, która spełnia warunek szybkiego twardnienia i wodoszczelności. Napisano też, że wszelkie zdemontowane na potrzeby wykonania krakingu elementy studni (np. włazy, płyty nastudzienne) mają być ponownie zamontowane – ewentualne naruszenie konstrukcji studni będzie wymagało wykonania prac odtworzeniowych i/lub montażowych celem przywrócenia parametrów wyjściowych/stanu pierwotnego studni.
Częścią tego zamówienia jest także remont komory zabudowanej na kolektorze południowym w rejonie ul. Strefowej w Tychach. Zainteresowane firmy oferty mogą składać do 19 listopada br. Propozycje będą oceniane pod kątem dwóch kryteriów: ceny (90%), terminu płatności (10%). Prace modernizacyjne mają potrwać najdłużej 60 dni od podpisania umowy.
W latach 2005-2010 prowadzono projekt „Gospodarka Ściekowa w Tychach”, w ramach którego powstało 337 km sieci kanalizacyjnej. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej głównie zajmuje się odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków. Spółka zarządza m.in. oczyszczalnią ścieków Tychy-Urbanowice, która oczyszcza nieczystości z terenu miasta, zarówno te od mieszkańców, jak i od zakładów przemysłowych.
Przeczytaj także: Co można znaleźć w kanalizacji
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.