Mimo, iż polski sektor finansowy na tle światowego wyróżnia się pod względem innowacyjnych rozwiązań i cały czas się rozwija, to konsumenci nieustannie wymagają nowych narzędzi, które w jeszcze większy sposób usprawni korzystanie z różnych usług finansowych. Z tego względu branża finansowa planuje w coraz większym stopniu korzystać ze sztucznej inteligencji. Jakie zmiany niesie za sobą wdrożenie AI w branży finansowej?
Fot. pozyczkaportal.pl
Polski sektor finansowy pod względem nowoczesności należy do światowych liderów
Polski sektor finansowy wyróżnia się na tle światowego pod względem nowoczesnych rozwiązań. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że nasze systemy bankowe powstały dopiero na początku lat 90., podczas gdy w krajach zachodniej Europy bankowość funkcjonowała już od dawna i korzystała z przestarzałych procedur czy operacji finansowych. To naprawdę duża różnica, którą widać np. w przypadku przelewów – w Polsce zwykle są realizowane najdłużej w ciągu jednej doby, natomiast na Zachodzie taki proces może trwać nawet 2–3 dni robocze.
Niektóre z największych polskich banków mogą pochwalić się rozwiązaniami, które są licencjonowane za granicą. W tym miejscu trzeba również podkreślić, że obecnie polski sektor bankowy znajduje się w zaszczytnym gronie liderów cyfryzacji w Europie Środkowej. Trzeba również wiedzieć, że w zasadzie wszystkie instytucje finansowe w naszym kraju cały czas wdrażają innowacyjne metody pozyskiwania nowych klientów poprzez wykorzystanie możliwości, jakie daje internet czy aplikacje mobilne. To wszystko sprawia, że banki stały się poważną konkurencją dla tzw. „fintechów” i start-upów z branży finansowej.
Konsumenci są coraz bardziej wymagający względem instytucji finansowych
Wszelkie zmiany technologiczne, jakie zachodzą w branży finansowej, w głównej mierze są spowodowane dużymi oczekiwaniami konsumentów, zwłaszcza wśród młodych osób. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ wiele specjalistycznych badań potwierdziło, że coraz więcej Polaków szuka na co dzień informacji i opinii o różnych instytucjach finansowych oraz najciekawszych nowinek finansowych. Większość z tych osób korzysta również z innowacyjnych produktów za pośrednictwem stron internetowych banków, aplikacji mobilnych czy porównywarek finansowych, takich jak PozyczkaPortal.pl.
Konsumenci, którzy śledzą, w jaki sposób zmienia się sektor finansowy oraz regularnie decydują się na korzystanie z internetowych ofert pożyczek, kredytów czy kart kredytowych, nieustannie wywierają presję na instytucjach finansowych zarówno pod względem powstawania nowych narzędzi, jak i usług finansowych. Z tego względu od jakiegoś czasu w tej branży planowane jest szerokie wprowadzenie technologii, jaką jest sztuczna inteligencja. Co przyniesie wdrożenie AI?
Z czym wiąże się wdrożenie sztucznej inteligencji w sektorze finansowym?
Sztuczna inteligencja najwięcej korzyści daje sektorowi bankowemu, który nadal nie znalazł złotego środka w walce z internetowymi oszustami wyłudzającymi pieniądze w oparciu o cudze dane osobowe. Dzięki wdrożeniu AI będzie łatwiej weryfikować wiarygodność potencjalnych klientów. Takie rozwiązanie pozwoli w błyskawiczny sposób sprawdzić np. szybkość wpisywania znaków na klawiaturze, rozdzielczość czy typ przeglądarki osoby korzystającej z komputera. Na podstawie tych informacji można bez problemu wykryć przestępców.
Trzeba wiedzieć, że sztuczna inteligencja pozwoli podejmować pewne drobne decyzje dotyczące różnych usług finansowych za klientów. Oznacza to, że AI np. odciąży nas od zapoznawania się ze skomplikowanymi treściami na temat finansów – w ten sposób zaoszczędzimy sporą ilość czasu, natomiast proces uzyskania danego produktu finansowego będzie zdecydowanie prostszy.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.