To już trzecie w tym roku wydanie kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”. W numerze (3/2019 [75]) jak zawsze znajdziecie wiele ciekawych projektów, realizowanych z wykorzystaniem metod bezwykopowych, inwestycji zarówno z obszaru renowacji, jak i budowy infrastruktury podziemnej. Nie brakuje także informacji o najnowszych maszynach, technologiach i rozwiązaniach, zyskujących popularność w branży no-dig w Europie i na świecie.
Przedostatnie tegoroczne wydanie naszego kwartalnika zawiera szóstą część cyklu dla wiertników Planowanie i realizacja projektów HDD. Tym razem autor, Robert Osikowicz, zajął się tematem narzędzi do poszerzania otworów i instalacji rurociągów. Ich selekcja, jak podpowiada Robert Osikowicz, odbywa się według kilku podstawowych kryteriów: dopasowania do rozpoznanych warunków geologicznych, możliwości uzyskania wymaganego (ekonomicznego i bezpiecznego) postępu wiercenia oraz osiągnięcia celów technologicznych.
W dziale traktującym o renowacji zamieściliśmy ciekawą pozycję, opublikowaną przez niemiecki Instytut Infrastruktury Podziemnej (IKT, Institut für Unterirdische Infrastruktur): raport dotyczący wodoszczelnych powłok dla studzienek kanalizacyjnych. Czy możliwe jest, by dzięki renowacji uczynić studzienkę w pełni i na stałe wodoszczelną? Jakie są zalety
i wady zapraw, powłok z tworzyw sztucznych oraz wykładzin? Test produktów opracowany przez IKT daje odpowiedź na te pytania.
Ocena stanu technicznego oraz coraz niższy próg akceptacji ryzyka eksploatacyjnego zmuszają do poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań w zakresie monitoringu, mogących sprostać nie tylko dzisiejszym, ale również przyszłym wymaganiom, przewidywanym dla projektowanego okresu eksploatacji obiektu – pisze prof. nadzw. dr hab. inż. Paweł Popielski w swoim artykule Nowoczesne techniki monitoringu jako narzędzie oceny stanu technicznego wielkośrednicowych kolektorów ściekowych. Takie właśnie innowacyjne rozwiązania prof. Popielski przedstawia w swoim tekście.
Ponadto, w numerze przedstawiamy wiele projektów renowacyjnych (np. w Świebodzinie czy w Toruniu), inwestycje związane z bezwykopową budową (m.in. w Siemoni), a także czwartą już część cyklu Nowoczesny marketing w branży inżynieryjnej.
Zapraszamy do lektury kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa” 3/2019 [75]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.