14 listopada br. w Krakowie odbyło się spotkanie grupy roboczej Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych (PSTB). Rozmowy dotyczyły opracowania wytycznych do odbiorów prac realizowanych w technologii CIPP (ang. Cured In Place Pipe).
Spotkanie grupy roboczej PSTB: dr inż. Andrzej Kolonko – Politechnika Wrocławska, dr inż. Dariusz Zwierzchowski – Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o., Paweł Kośmider – prezes PSTB, dr inż. Florian Piechurski – Politechnika Śląska, dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW – Politechnika Warszawska. Fot. inzynieria.com
Podczas spotkania eksperci omówili wszelkie obowiązujące w tym zakresie na polskim rynku zasady oraz wytyczne z rynków zagranicznych. Na podstawie tych właśnie regulacji i wskazówek powstaną wytyczne dotyczące odbiorów prac prowadzonych w technologii CIPP.
Zespół poruszył też kwestię problemów towarzyszących procesom odbiorowym, takich jak m.in. pobór do badania próbek zainstalowanych już wykładzin. Działania tego typu, realizowane na rynkach zagranicznych (np. przez niemiecki Instytut Infrastruktury Podziemnej, IKT) przyczyniają się do wzrostu jakości nie tylko wykonywanych prac, ale i samych materiałów.
W spotkaniu udział wzięli: Paweł Kośmider – prezes PSTB, dr inż. Andrzej Kolonko – Politechnika Wrocławska, dr inż. Dariusz Zwierzchowski – Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o., dr inż. Florian Piechurski – Politechnika Śląska, dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW – Politechnika Warszawska
Kolejne spotkanie grupy roboczej zapowiedziano na połowę grudnia br.
PSTB zostało założone w 1999 r. Głównym celem jego działalności na terenie Polski jest propagowanie technologii i metod bezwykopowych. Intencją członków Stowarzyszenia jest kreowanie powszechnie stosowanych standardów technicznych realizacji robót z wykorzystaniem technologii bezwykopowych, popularyzacja wiedzy na ich temat, integracja zawodowa osób związanych z branżą bezwykopową oraz reprezentacja ich interesów przed właściwymi władzami. Wśród aktywności PSTB znajduje się m.in. opracowanie i zalecanie norm bezpieczeństwa do stosowania przy realizacji robót z użyciem technologii bezwykopowych, organizacja seminariów oraz szkoleń prezentujących i promujących technologie bezwykopowe, a także inicjowanie spotkań, które stanowią okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie ich stosowania.
Przeczytaj także: Wodoszczelne powłoki dla studzienek kanalizacyjnych
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.