Ministerstwo Rozwoju otrzymało zamówione programowanie, które umożliwi Inspekcji Handlowej automatyczną weryfikację internetowych ofert sprzedaży kotłów na paliwo stałe. Sieciowy bot ma ułatwić namierzanie nielegalnie sprzedawanych kopciuchów.
Dym z kopciuchów generuje smog. Fot, AdobeStock / gerardo
- Sieciowy bot sprawdzi, czy internetowe oferty sprzedaży kotłów są zgodne z prawem
- Kotły niespełniające wymagań to nawet 20% rynku
- Takie urządzenia, wraz z niskiej jakości paliwem, to podstawowa przyczyna powstawania smogu
Oprogramowanie umożliwi zautomatyzowaną weryfikację ofert sprzedaży kotłów na paliwo stałe, zamieszczanych na portalach internetowych. Program wyłapie te oferty, w których urządzenie nie spełnia wymagań określonych w przepisach. Formalny dostęp do niego będą mieć pracownicy UOKiK oraz wojewódzkich inspekcji handlowych – czytamy w komunikacie.
Aplikacja wyłapuje podejrzane oferty np. na podstawie sprzeczności słów, jak kocioł klasy 5 i inne parametry emisyjne. Mogą to być też informacje sprzedawców o określonej klasie kotła innej niż klasa 5, pojedyncze słowa kluczowe (np. ruszty czy ręczne) czy wpisany niepoprawny rodzaj paliwa. Oprogramowane rozpozna też podejrzane słowa i zwroty w rodzaju „kocioł na zamówienie”.
Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że sprzedawcy nadal oferują urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. To wpływa negatywnie nie tylko na jakość powietrza, a co za tym idzie na nasze zdrowie, ale jest także elementem nieuczciwej konkurencji. Nie zgadzamy się na reklamowanie urządzeń wysokoemisyjnych jako niskoemisyjnych, posługiwanie się fałszywymi świadectwami jakości lub sprzedaż kotłów bezklasowych pod innymi nazwami – mówi minister Jadwiga Emilewicz.
W Polsce wysoki poziom zanieczyszczeń w atmosferze wynika przede wszystkim z ogrzewania domów złej jakości paliwem stałym w w nieefektywnych, pozaklasowych kotłach na paliwo stałe. Na listach 50 miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w UE Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zarówno w 2016 r. jak i w 2019 r. znalazło się 36 polskich miast.
Według oszacowań organizacji branżowych na krajowy rynek rocznie trafia 100–200 tys. kotłów na paliwa stałe. Według raportu Krakowskiego Alarmu Smogowego około 20% rynku to kotły niespełniające wymagań, choć dokładnych danych brakuje ze względu na rozproszenie rynku i dużą szarą strefę handlową.
Przeczytaj także: Ruszył program Stop Smog. Gminy wesprą termomodernizację domów
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.