• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Łodzi jest nowa studnia głębinowa

Opublikowano: 27-11-2019 Źródło: ZWiK Łódź

Łódź ma nową studnię głębinową. Odwiert prowadzono na terenie stacji uzdatniania wody Dąbrowa. Nowe ujęcie zastąpi jedno z trzech najstarszych, eksploatowanych przez 76 lat. Woda z nowej studni będzie trafiać do miejskiej sieci.


Fot. ZWiK Łódź Fot. ZWiK Łódź
  • Do monitoringu studni głębinowych służy specjalna kamera
  • W Łodzi do kontroli jakości wody wykorzystuje się okonie i małże
  • Woda ze studni na Teofilowie ma aż 12 tys. lat!

Mieszkańcom Łodzi codziennie dostarczanych jest 110 mln litrów wody, która pochodzi z 48 studni głębinowych. Zdecydowana większość z nich znajduje się na terenie miasta. Studnie głębinowe sięgają pokładów na głębokości od kilkudziesięciu (ujęcia czwartorzędowe) do 300, a nawet 900 m (ujęcia górno- i dolnokredowe oraz górnojurajskie). W Łodzi z wody ze studni głębinowych zaczęto korzystać po II wojnie światowej, wcześniej wykorzystywano lokalne płytkie studnie (było ich ponad 10 tys.).

Łódź ma nową studnię głębinową. Fot. ZWiK Łódź Łódź ma nową studnię głębinową. Fot. ZWiK Łódź

Ilość wody, jaką pobiera się z ujęcia głębinowego, określona jest w pozwoleniu wodno-prawnym. Jakość wody, a także wysokość zwierciadła oraz stan techniczny ujęcia kontrolowane są na bieżąco. Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w Łodzi do monitoringu studni głębinowych wykorzystuje specjalną kamerę, która może pracować w studniach na głębokości nawet 1 km oraz pod ciśnieniem wody 100 bar.

Łodzianie piją wodę z 48 studni głębinowych. Źródło: ZWiK Łódź Łodzianie piją wodę z 48 studni głębinowych. Źródło: ZWiK Łódź

W zeszłym roku naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej zbadali wiek wody ze studni głębinowych zarządzanych przez ZWiK w Łodzi. Badanie polegało na określeniu czasu, w jakim woda z opadów przesączała się z powierzchni ziemi do studni głębinowych. Jak się okazało, najstarsza jest woda ze studni o głębokości 180 m na Teofilowie. Ma aż 12 tys. lat!


Łódzki zakład do kontroli jakości wody wykorzystuje okonie i małże – przez zbiorniki i akwaria stale przepływa woda. Małże mają swój specyficzny rytm dobowy. Ich muszle są otwarte, kiedy są aktywne, a zamykają się podczas odpoczynku. Gwałtowne zamknięcie się muszli wszystkich małży uruchamia alarm, zapala się lampa sygnalizacyjna, z głośników słychać donośny dźwięk. Wtedy do pracy przystępują laboranci, którzy badają wodę. Mówimy o sytuacji hipotetycznej, gdyż do tej pory ani ryby, ani małże nie wywołały alarmu – mówił Miłosz Wika, rzecznik prasowy ZWiK w Łodzi.

ZWiK w Łodzi produkuje rocznie około 47 mln m3 wody i zaopatruje w nią Łódź i Tomaszów Mazowiecki oraz częściowo Rzgów. Jest też eksploatatorem 2118 km sieci wodociągowej i blisko 1954 km sieci kanalizacyjnej.

Przeczytaj także: Ryby, małże i bakterie w służbie ZWiK Łódź [zdjęcia, wideo]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.