W grudniu br. Geofizyka Toruń z Grupy Kapitałowej PGNiG rozpocznie badania geofizyczne na koncesji w emiracie Ras al-Chajma w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Pomiary w technice trójwymiarowego zdjęcia sejsmicznego pozwolą zdecydować o dalszych losach działki.
Siedziba PGNiG. Fot. PGNiG
- W badaniach sejsmicznych na koncesji w Ras al-Chajma zostanie użytych 30 tys. czujników
- Cztery pojazdy będą wzbudzać fale na obszarze 350 km2
- Wynik zadecyduje o dalszych działaniach na terenie koncesji
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) w grudniu 2018 r. wygrało przetarg na koncesję w Ras al-Chajma. W styczniu 2019 r. podpisano porozumienie o poszukiwaniu i podziale produkcji z Ras Al Khaimah Petroleum Authority i RAK GAS LLC. Spółka utworzyła swój oddział odpowiedzialny za działalność firmy na terenie emiratu.
To zasadniczy moment dla naszej działalności w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a więc w regionie, który odgrywa wiodącą rolę w wydobyciu węglowodorów w skali światowej. Badania pozwolą oszacować potencjał zasobowy koncesji oraz wskazać najlepsze miejsca do prowadzenia prac wiertniczych – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG S.A.
Badanie przeprowadzi Geofizyka Toruń, która wykonała w Polsce największe trójwymiarowe zdjęcie sejsmiczne w Europie dokumentujące budowę geologiczną obszaru o powierzchni 1280 km2. Firma do wykonania zdjęcia w Ras al-Chajma wykorzysta cztery pojazdy do wzbudzania fal, a także około 30 tys. czujników – geofonów. Zostaną rozmieszczone na obszarze o powierzchni 735 km2. Pojazdy będą się przemieszczać na terenie około 350 km2.
Badania geofizyczne zaczną się w grudniu br. i potrwają do końca lutego 2020 r. Do IV kw. 2020 r. dane będą opracowywane i analizowane. Ich wyniki zdecydują o dalszych działaniach na terenie koncesji.
Koncesja PGNiG w Ras al-Chajma przewiduje trzy dwuletnie okresy poszukiwawcze z możliwością przedłużenia o dwuletni okres rozpoznawczy, a następnie 30-letni okres produkcji. Po każdym z okresów poszukiwawczych spółka ma możliwość rezygnacji z udziałów w koncesji – informuje PGNiG.
Grupa zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem węglowodorów, importem gazu, a także, poprzez kluczowe spółki, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej.
Przeczytaj także: PGNiG zwiększy wydobycie na Morzu Norweskim
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.