Na zaporze Besko usytuowanej na rzece Wisłok, jednej z największych budowli hydrotechnicznych w woj. podkarpackim, rzeszowskie Wody Polskie budują małą elektrownię wodną. Niedawno zakończono pierwszy etap inwestycji.
Zapora wodna Besko w Sieniawie od strony zbiornika. Fot. RZGW Rzeszów
- Na zaporze Besko powstaje elektrownia wodna
- Rocznie będzie wytwarzać około 490 MWh energii elektrycznej
- Zaporę oddano do użytku w 1978 r. Należy do największych obiektów hydrotechnicznych na Podkarpaciu
Przeprowadzone prace obejmowały wykonanie rurociągu ssącego o średnicy 500 mm wraz z wylotem do niecki wypadowej zapory, który będzie odprowadzał wodę od turbozespołu. Koszt inwestycji przekroczył 553 tys. zł. W ramach drugiej części zadania, które zostanie zakończone w 2020 r., wykonany zostanie montaż turbozespołu wraz z podłączeniem do rurociągów odprowadzających wodę biologiczną na zaporze Besko – informuje Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Rzeszowie.
Elementy nowego rurociągu wykonane w 2019 r. Fot. RZGW Rzeszów
Elektrownia rocznie wytworzy około 490 MWh energii elektrycznej. Do jej produkcji będzie wykorzystywany przepływ biologiczny.
Zapora Besko w Sieniawie należy do największych tego typu budowli hydrotechnicznych na terenie Podkarpacia. Obiekt oddano do użytku w 1978 r. – ma 38 m wysokości, długość korony to 174 m, a kubatura korpusu wynosi 70 tys. m3. Sam zbiornik gromadzi maksymalnie 14,59 mln m3 wody dopływającej ze zlewni Wisłoka o powierzchni 200 km2. Zapora składa się z 14 samodzielnych, dylatowanych sekcji betonowych. Po szerokiej na 8,5 m koronie przebiega droga krajowa z Rymanowa do Szczawnego. Ta betonowa przegroda posiada dwie galerie kontrolno-drenażowe, w których znajduje się aparatura kontrolno-pomiarowa do oceny stanu technicznego i bezpieczeństwa pracy całego obiektu.
Stanowisko dolne zapory. Fot. RZGW Rzeszów
Zbiornik wodny zapewnia, przez Zakład Uzdatniania Wody M.P.G.K. Krosno w Sieniawie, pobór wody dla Rymanowa, Iwonicza i Krosna. W przyszłości do tych miejscowości dołączy Brzozowo.
Obiekt w Sieniwie pozwala także na zwiększenie niskich przepływów w Wisłoku poniżej zbiornika, do wielkości 0,9 m3/s, co zapewnia lepsze warunki dla biologicznego życia rzeki. Rezerwa powodziowa w wysokości 7,66 mln m3 chroni przed powodzią tereny zlewni Wisłoka położone poniżej zbiornika redukując falę wezbraniową.
Przeczytaj także: Energa zmodernizowała elektrownię wodną w Gałąźni Małej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.