• Do 30 czerwca 2020 r. będzie obowiązywać nowa taryfa spółki PGNiG OD
  • Ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych spadną od stycznia 2020 r. o 2,9%
  • Łącznie rachunki za gaz i jego dostawę będą niższe o 1,8-1,9%

Nowa taryfa PGNiG OD będzie obowiązywać do 30 czerwca 2020 r. Stawki abonamentowe nie uległy zmianie, a ceny samego gazu ziemnego spadły o 2,9%. W części dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) średnie płatności będą niższe o 2,6% dla odbiorców używających gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych. Obniżka cen wiąże się z niższymi notowaniami surowca na Towarowej Giełdzie Energii.

Drugą częścią rachunku jest dystrybucja paliwa, czyli opłata za transport. Gospodarstwa domowe kupujące gaz do PGNiG OD najczęściej są przyłączeni do sieci dystrybucyjnej Polskiej Spółki Gazownictwa (PSG) i płacą właśnie jej. Taryfa PSG na razie nie została zmieniona, ale postępowanie administracyjne w tej sprawie jest w toku.

Zatem spadek opłat dla odbiorców PGNiG OD, posiadających umowy kompleksowe, wyniesie średnio około - 1,8% dla odbiorców gazu wysokometanowego, - 1,9% dla odbiorców gazu zaazotowanego Lw oraz - 1,8 proc. dla odbiorców gazu zaazotowanego Ls – informuje URE.


Obniżka cen będzie najbardziej odczuwalna przez odbiorców o stosunkowo dużej konsumpcji gazu ziemnego, głównie tych, którzy tym paliwem ogrzewają mieszkania. Średnio zapłacą 5 zł miesięcznie mniej.

URE zatwierdziło też nową taryfę spółki Polskie LNG, operatora terminalu LNG w Świnoujściu. Średnia stawka za usługi regazyfikacji wzrośnie o 1,9%, a stawka za przeładunek gazu LNG na autocysterny wzrasta o 0,4%. Wyższe ceny będą obowiązywać do 31 grudnia 2020 r. Wzrost stawek wynika w istotnym stopniu ze wzrostu kosztu zakupu uprawnień do emisji CO2 oraz energii elektrycznej, a także ze zwiększeniem zakresu usług oferowanych przez terminal. Na koszty gazu ziemnego dla gospodarstw domowych te zmiany nie mają wpływu.

Zatwierdzanie taryf dla gospodarstw domowych zakończy się w 2023 r. Od 1 stycznia 2024 r. ceny zostaną uwolnione.

Przeczytaj także: Przedsiębiorcy zapłacą więcej za energię elektryczną