• Dwukierunkowa instalacja do produkcji wodoru zwiększy efektywność OZE
  • Może też podnieść elastyczność pracy elektrowni konwencjonalnych
  • Konstrukcja będzie działać w trybie elektrolizera i ogniwa paliwowego

CBRF należące do Grupy Energa, podpisało umową na dofinansowanie unijne projektu budowy modułowej instalacji odwracalnych ogniw stałotlenkowych wytwarzających wodór, służącej do poprawy elastyczności pracy elektrowni. Na budowę instalacji prototypowej naukowcy mają trzy lata.

Ma ona wytwarzać wodór oraz produkować energię elektryczną, w ten sposób zwiększając elastyczność tradycyjnych elektrowni i efektywność OZE. Jeśli projekt się sprawdzi, powstaną kolejne takie instalacje.


Celem projektu jest opracowanie i konstrukcja układu wytwarzającego wodór z użyciem pary technicznej – power-to-gas (P2G). Taka instalacja może być kluczowym elementem układów do magazynowania energii, z wykorzystaniem nadmiarowej energii, w szczególności pochodzącej z odnawialnych źródeł energii o niestabilnym charakterze pracy (energia wiatrowa, słoneczna) – czytamy w komunikacie.

Dodatkowo, pracujące w trybie odwracalnym (rSOC) ogniwa elektrotechniczne pozwalają poprawić elastyczność pracy tradycyjnych bloków energetycznych.

W ramach projektu przeprowadzone będą prace badawczo-rozwojowe zorientowane na prototypową instalację ze stosem rSOC, który w trybie elektrolizera uzyskuje sprawność powyżej 70%, a w trybie ogniwa paliwowego (SOFC) – 60%, co daje sprawność ogólną procesu około 42%. Warto podkreślić, że wytwarzanie paliw syntetycznych z wykorzystaniem nadmiarowej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych pozwala na integrację systemy elektroenergetycznego z systemem gazowym, co znacząco zwiększa bezpieczeństwo systemu energetycznego – informuje spółka.

Projekt będzie realizowany przez konsorcjum CBRF (lider) i Instytut Maszyn Przepływowych PAN. Instytut Energetyki będzie podwykonawcą. Budżet wynosi 7,4 mln zł, w tym dofinansowanie unijne to 5,7 mln zł.

Przeczytaj także: Wzrost mocy morskich farm wiatrowych w Europie