• Przedsiębiorcy poszkodowani podczas epidemii uzyskają umorzenie części odsetek od pożyczek
  • Na te działania przeznaczono 527 mln zł
  • Mają one pomóc w utrzymaniu firm na rynku

Ten program o wartości około 115 mln euro pozwoli polskim władzom umorzyć przedsiębiorstwom część odsetek, które muszą płacić z tytułu pożyczek, co pozwoli zmniejszyć ich obciążenie finansowe podczas obecnego kryzysu. Pomoże to przedsiębiorstwom w utrzymaniu działalności w tych trudnych czasach. W dalszym ciągu ściśle współpracujemy z państwami członkowskimi, gdyż zależy nam na skoordynowanym i skutecznym wprowadzaniu krajowych środków wsparcia, zgodnie z przepisami UE – powiedziała Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE.

Polski rząd wykorzystując tzw. tymczasowe ramy pomocy publicznej, zgłosił do KE program wsparcia przedsiębiorstw z sektora mikro-, małych i średnich firm, a także dużych, które przeżywają trudny okres spowodowany epidemią COVID-19 i walczą o utrzymanie się na rynku. 527 mln zł (około 115 mln euro) zostanie przeznaczonych na częściowe pokrycie odsetek od pożyczek. Rozwiązanie ma złagodzić obciążenia pożyczkobiorców, a także umożliwić im zrealizowanie potrzeb kapitałowych i – efekcie – pozwolić utrzymać się na rynku.


Komisja uznała, że program zgłoszony przez władze polskie jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach prawnych. W szczególności wsparcie na jedno przedsiębiorstwo nie przekroczy 800 tys. euro, zgodnie z tymczasowymi ramami, a pomoc nie zostanie przyznana przedsiębiorstwom, które w dniu 31 grudnia 2019 r. znajdowały się już w trudnej sytuacji. Komisja uznała także, że polski środek jest konieczny, właściwy i proporcjonalny, biorąc pod uwagę konieczność zaradzenia poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach prawnych. W związku z tym zatwierdziła środek na podstawie unijnych zasad pomocy państwa – czytamy w komunikacie.

Tzw. ramy tymczasowe pomocy państwowej obowiązują z powodu pandemii koronawirusa i mają wspierać gospodarki państw unijnych w łagodzeniu skutków kryzysu. KE przyjęła program, po zmianach, 3 kwietnia br. Oferuje on szereg mechanizmów finansowych, od dotacji, przez gwarancje pożyczkowe, ubezpieczenia kredytów, subsydiowanie płac, po zawieszanie składek na ubezpieczenia społeczne.

Przeczytaj także: Polski program wsparcia firm z funduszy UE zatwierdzony przez KE