Sytuacja hydrologiczna w całej Polsce jest bardzo zła. Stan wody w Wiśle już spadł do dramatycznie niskiego poziomu, a tego lata zapowiadana jest najdotkliwsza od pół wieku susza. Jak podaje IMGW-PIB, w stacji pomiarowej Warszawa–Bulwary poziom wody w rzece wynosi dziś zaledwie 59 cm. Jeśli nie pojawią się opady deszczu, w kolejnych dniach wody będzie ubywać na całej długości Wisły. Wodociągi Warszawskie uspokajają jednak mieszkańców stolicy i okolic, które zaopatrują, że wody w kranach nie zabraknie.
Fot. Adobe Stock / r_tee
- W Wiśle dramatycznie spada poziom wody
- Polskę w tym roku ma dotknąć najdotkliwsza od pół wieku susza
- Jak można zabezpieczyć dostawy wody dla mieszkańców?
Warszawa zaopatrywana jest z dwóch źródeł wody – z Wisły i Jeziora Zegrzyńskiego. W ciągu doby w sumie uzdatnianych jest (średnio) około 350 mln litrów wody. Zakład Centralny w stacjach uzdatniania SUW „Filtry” i SUW „Praga” produkuje tyle wody, ile wystarczy do zaopatrzenia w wodę około 70% mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Woda z Jeziora Zegrzyńskiego kierowana jest do Zakładu Północnego w Wieliszewie, skąd produkt trafia do północnych dzielnic na lewym i prawym brzegu Wisły. Ten zakład ma możliwość zwiększenia produkcji – jeśli będzie taka konieczność, do warszawskich zbiorników trafi więcej wody.
MPWiK w m.st. Warszawie S.A., podkreśla, że ze względu na występujące od wielu lat okresy suszy, przygotowuje się na takie zdarzenia, wypełniając zadania spółki komunalnej, o szczególnym znaczeniu dla miasta i mieszkańców, na bieżąco dostosowuje swoje funkcjonowanie do zmieniających się warunków klimatycznych, zabezpieczając w ten sposób dostawy wody w takiej ilości, w jakiej jest aktualne zapotrzebowanie miasta. I dodaje: stale kontrolujemy poziom wody w rzece oraz dostosowujemy pracę naszych służb do zmieniających się warunków hydrologicznych.
Warszawskie wodociągi przekazują także, że pracują nad nowatorskimi rozwiązaniami, które mają pomóc w dostosowaniu się do trudnej sytuacji i ograniczenia strat wody. Informują np. o budowie inteligentnego systemu sterowania siecią wodociągową, co pozwoli na regulowanie i optymalizowanie parametrów sieci wodociągowej oraz dostosowanie jej wydajności do potrzeb miasta, które nadal się rozwija. Innym działaniem, które ma pomóc w lepszym gospodarowaniu wodą, jest uruchomienie kolejnych punktów opomiarowania sieci wodociągowej, dzięki czemu szybciej będą wykrywane nieszczelności czy nielegalne pobory wody.
Przeczytaj także: Pandemia z perspektywy spółek wod-kan
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.