Od 2015 r. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie dysponuje najszybszym superkomputerem w Polsce: obecnie Prometheus (ponad 53 tys. rdzeni obliczeniowych) wykorzystywany jest do badań nad koronawirusem SARS-CoV-2.
Prometheus, czyli najszybszy superkomputer w Polsce. Fot. Krzysztof Mastalski/KSAF
Jak poinformowała AGH, granty obliczeniowe poświęcone badaniom nad koronawirusem mają pierwszeństwo w kolejce dostępu do zasobów najszybszego superkomputera w Polsce. W komunikacie dodano, że dotychczas zarejestrowane zespoły badają m.in. przeciwciała obecne w czasie zakażenia, cząsteczki wykazujące potencjalne działanie hamujące infekcję oraz możliwości rozwoju szczepionek.
To nie pierwszy raz, kiedy Prometheus wykorzystywany jest do badań w zakresie medycyny: na co dzień urządzenie, dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu, używane jest w procesach związanych z modelowaniem cząsteczek leków, analizach danych z mikromacierzy DNA, a także w identyfikacji białek i analizy ich roli w procesach biologicznych. Na tym jednak nie koniec, bo Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH, które odpowiada za działanie Prometheusa, należy do konsorcjum prowadzącego projekt SANO, który powstał, by wprowadzić nowe rozwiązania diagnostyczne i terapeutyczne wynikające z wytworzenia nowych, obliczeniowych biomarkerów chorób, zindywidualizowanych dla poszczególnych pacjentów.
W przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 oraz choroby COVID-19, eksperci z CYFRONET AGH biorą też udział w EOSC Synergy; w ramach tego projektu na potrzeby walki z wirusem udostępniono zasoby chmury obliczeniowej. W czerwcu 2019 r. Prometheus znalazł się na 174. miejscu listy TOP 500 najszybszych komputerów świata.
Przeczytaj także: Szczepionka na COVID-19. Pierwsze testy na ludziach w Europie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.