• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

W Gdańsku powstanie spalarnia odpadów

Opublikowano: 08-05-2020 Źródło: Port Czystej Energii

Wykonawca Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO) w Gdańsku rozpocznie budowę spalarni miejskiej. Polecenie wydała miejska spółka Port Czystej Energii (PCE), założona dla realizacji inwestycji. Umowę podpisano niemal dwa lata temu.


Rozpoczyna się budowa spalarni w Gdańsku. Fot. elmar gubisch/Adobe Stock Rozpoczyna się budowa spalarni w Gdańsku. Fot. elmar gubisch/Adobe Stock
  • Spalarnia będzie wyposażona w kocioł o mocy 62,7 MW
  • Rocznie wyprodukuje 109 GWh energii elektrycznej i 509 TJ ciepła
  • Kontrakt na budowę podpisano dwa lata temu. Uruchomienie zaplanowano na 2023 r.

Spalarnia będzie przyjmować odpady z regionu Gdańska i 34 gmin. Stanie się ekologiczną elektrociepłownią z kotłem o mocy nominalnej 62,7 MW. Rocznie wyprodukuje 109 GWh energii elektrycznej i 509 TJ ciepła. Zgodnie z założeniami, będzie przyjmować każdego roku 160 tys. ton odpadów o średniej wartości opałowej 11 MJ/kg (od 8,5 do 16 MJ/kg). Produkty pozostałe po oczyszczeniu spalin będą składowane w kopalniach.

Źródło: PCE Źródło: PCE

Po wieloletnich przygotowaniach zaczynamy realizację największej inwestycji w historii Gdańska i regionu, związanej z gospodarką odpadami. Dzięki niej będziemy przetwarzać odpady nienadające się do recyklingu, a w efekcie tego procesu powstanie dla mieszkańców naszego miasta energia elektryczna i ciepło – mówi Sławomir Kiszkurno, prezes Portu Czystej Energii.


Polecenie rozpoczęcia robót wydano na podstawie pozwolenia na budowę, której 25 marca 2020 r. nadano klauzulę natychmiastowej wykonalności. PCE informuje, że budowa instalacji się rozpoczęła, choć wciąż czeka na rozstrzygnięcie odwołania od tego pozwolenia, złożonego przez Towarzystwo na Rzecz Ziemi z Oświęcimia 4 listopada 2019 r.

Rozpoczynają się roboty ziemne, po ich zakończeniu wykonawca przystąpi do prac budowlanych. Instalacja ma być przekazana do eksploatacji w 2023 r. Wykonawcą zadania jest konsorcjum spółek Astaldi (Webuild), Termomeccanica Ecologia i Dalkia Wastenergy.

Przeczytaj także: Odnawialne źródła energii stają się niezbędne dla świata

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia