Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w Szczecinie rozpoczął produkcję energii elektrycznej z wody. To kolejny, po m.in. trzech farmach fotowoltaicznych, sposób spółki na wytwarzanie tzw. czystej energii.
Fot. ZWiK w Szczecinie
- Spółka posiadała już elektrownie fotowoltaiczne i kogeneratory biogazowe
- W 2019 r. sama pokryła 20% zapotrzebowania na energię elektryczną
Energia z wody produkowana jest dzięki turbinie Francisa zainstalowanej w Zakładzie Produkcji Wody Pomorzany oraz umieszczonej we wnętrzu magistrali dostarczającej wodę z jeziora Miedwie. Do napędu i jednocześnie produkcji energii elektrycznej agregat wykorzystuje spadek grawitacyjny wody w rurociągu: różnica poziomów między Miedwiem a zakładem przy ul. Szczawiowej to ponad 30 m. Jak oszacowano, w ten sposób każdego roku spółka ma pozyskiwać przynajmniej 800 MWh energii elektrycznej na potrzeby zakładu Pomorzany. Dzięki temu co roku rachunki za prąd mają być mniejsze o około 0,3 mln zł. Moc zainstalowana nowego urządzenia to około 140 kW, a wartość inwestycji to 3,4 mln zł netto.
ZWiK Szczecin to drugie przedsiębiorstwo wod-kan w Polsce, po Wodociągach Miasta Krakowa, które do produkcji energii elektrycznej wykorzystuje turbinę prądotwórczą. Poza tym spółka posiada trzy elektrownie fotowoltaiczne (2691 MWh) oraz cztery kogeneratory biogazowe (4049 MWh). W 2019 r. w ten sposób wyprodukowano 20% prądu potrzebnego do prowadzenia działalności. Po uruchomieniu turbiny Francisa współczynnik ma wzrosnąć do 23%.
W Szczecinie jest ponad 1366 km sieci wodociągowej, z czego 206 km stanowią magistrale (300-1200 mm średnicy), 760 km rurociągi rozdzielcze (90-290 mm), a pozostałe 400 km to przyłącza. Spółka odpowiada też za 1218 km sieci kanalizacyjnej.
Przeczytaj także: Nietypowy pomysł spółki wodociągowej z Gdańska. Przyciągnie turystów?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.