Podpisano umowy z firmami, które będą nadzorować budowę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe pod kątem inwestorskim i środowiskowym. Usługi będą świadczone podczas prac budowlano-montażowych na dnie morza oraz w miejscach tzw. lądowania gazociągu w Polsce i w Danii.
Fot. Felix Mizioznikov/Adobe Stock
- Trzy spółki będą nadzorować budowę podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe
- Pierwsze prace rozpoczną się w tym kwartale
- Nadzór obejmie prace budowlano-montażowe i ich zgodność z dokumentacją
Nadzór w imieniu Gaz-Systemu
Umowy ramowe podpisano z trzema spółkami – Brunel Energy Europe BV, Nowa People AS oraz Premier Technical Resources Ltd. W ramach kontraktów będą w imieniu Gaz-Systemu nadzorować wykonanie prac budowlanych i instalacyjnych prowadzonych przez Saipem Ltd. Polski operator uzyska dostęp do wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów.
Jak podaje Gaz-System, wybrani wykonawcy należą do znanych agencji w branży paliwowo-gazowniczej.
Wkrótce rozpoczęcie prac
Jeszcze w tym kwartale rozpoczną się prace. W pierwszej fazie zostaną wykonane wstępne badania wzdłuż planowanej trasy podmorskiej części gazociągu. Będą też nadzorowane roboty prowadzone w miejscach wyjścia instalacji w Polsce i w Danii. W kolejnym etapie zaplanowano nadzory działań realizowanych ze statków.
Wskazane firmy zostały wybrane spośród siedmiu uczestników postępowania, na podstawie oceny kwalifikacji i doświadczenia oraz zaproponowanych cen. Weryfikowane było również dotychczasowe zaangażowanie w realizację podobnych prac oraz możliwość spełnienia podanych warunków – informuje polska spółka.
Minimalizacja oddziaływania na środowisko
Nadzór nad kwestiami środowiskowymi będzie należał do Ramboll Danmark A/S. Dotychczas spółka odpowiadała za prace analityczne, badawcze i projektowe, niezbędne do uzyskania wymaganych pozwoleń na budowę gazociągu. Właśnie to zaangażowanie w projekt Baltic Pipe wraz z doświadczeniem z tego rodzaju inwestycjami w obszarze Bałtyku zadecydowały o wyborze tej firmy.
W ramach umowy Ramboll Danmark A/S zapewni weryfikację zgodności prac budowlano-instalacyjnych z wydanymi decyzjami administracyjnymi. Będzie także nadzorował działania wpływające na ograniczenie do minimum oddziaływania inwestycji na środowisko. Zakres umowy obejmuje zarówno prace dotyczące dokumentacji projektowej, jak i prace na placu budowy oraz w portach, z których będą korzystać statki zaangażowane w działania budowlano-instalacyjne – czytamy w komunikacie.
Gazociąg Baltic Pipe ma mieć 310 km długości (w tym część podmorska około 275 km). Będzie mógł transportować 10 mld m3 norweskiego gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. W ramach tej inwestycji powstanie też m.in. terminal odbiorczy oraz tłocznia gazu w Danii.
Przeczytaj także: Uruchomiono produkcję rur dla podmorskiej części Baltic Pipe
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.