Zaletą takiego rozwiązania jest brak ingerencji w środowisko naturalne. Przewierty HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) nie niszczą też brzegów rzek i wałów przeciwpowodziowych.

Według spółki PERN, inwestora, metoda zastosowana przy budowie nowej nitki cieszy się uznaniem na świecie już od blisko 60 lat i sprawdza się najlepiej w budowie sieci przesyłowych, z którymi często wiąże się istnienie wielu przeszkód na projektowanej trasie. Przewiert tego typu stosuje się do przekroczeń większych rzek, kanałów, wałów przeciwpowodziowych czy terenów chronionych. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod bezwykopowej zabudowy rur w niemalże każdych warunkach gruntowych.

Nowy rurociąg paliwowy zastąpi stary, tzw. rezerwowy, który w 2018 r. wyłączono z eksploatacji z powodu uszkodzenia. W trakcie budowy zostanie wykonane tzw. umartwienie nieużytkowanej już nitki. Prace będą wymagały ustawienia specjalnych zapór oraz asysty zakładowej straży pożarnej spółki, która standardowo zabezpiecza tego rodzaju przedsięwzięcia.

Przeczytaj także: Łódź: renowacja 70-letniego kanału pod torowiskiem