• Panele pierwszej elektrowni zajmą obszar o powierzchni 22 tys. m2
  • Otwarcie jednostki w Jaworznie nastąpi w 2021 r.
  • Do 2025 r. mają powstać farmy fotowoltaiczne o mocy około 300 MW

12 tys. paneli

Tereny poprzemysłowe należące do spółki Tauron Wytwarzanie stają się miejscem budowy farm fotowoltaicznych. Pięć jednostek będzie dysponowało łączną mocą powyżej 100 MW. Trwa już niwelacja terenu, dostawa i montaż konstrukcji pierwszej z nich. Prace prowadzą spółki z grupy energetycznej (konsorcjum Tauron Serwis i Tauron Nowe Technologie) w ramach programu Tauron PV.

Pierwszy obiekt będzie się składał z ponad 12 tys. paneli PV o łącznej mocy 5 MWp. Zajmą powierzchnię około 22 tys. m2 (odpowiednik trzech boisk piłkarskich). Oprócz paneli zostanie zamontowanych 19 inwerterów, powstaną także trzy stacje transformatorowe SN, czyli średniego napięcia.


Pożyczka na ekologiczne inwestycje

Firma otrzymała pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach umowy na dofinansowanie projektu. Do 3 mln zł pożyczki będzie można umorzyć po spełnieniu wszystkich wymogów zawartych w umowie i przeznaczyć na następne zadania proekologiczne.

W sierpniu rozpoczął się etap faktycznej realizacji projektu. Po pracach projektowych i etapie pozyskiwania wszelkich wymaganych prawem pozwoleń, teren przyszłej farmy zmienia się w plac budowy – mówi Wojciech Przepadło, wiceprezes zarządu Tauron Wytwarzanie. Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary przez lata niezagospodarowane zyskują nowe życie. W tym przypadku dodatkowym atutem jest wykorzystanie terenu na potrzeby proekologicznego projektu – dodaje.

Farmy na terenach rewitalizowanych

Program Tauron PV zakłada budowę pięciu elektrowni fotowoltaicznych o różnym stopniu zaawansowania i mocy na terenach należących do Grupy. Pierwsza, powstająca w Jaworznie, zostanie oddana do eksploatacji w 2021 r.

Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji na skutek długotrwałej działalności przemysłowej – są to głównie tereny po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi, tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze – informuje Grupa.

Setki megawatów zielonej energii

Prowadzony program fotowoltaiczny jest elementem zaktualizowanej w maju 2029 r. strategii koncernu, zakładającej rozwój w oparciu o odnawialne źródła energii (OZE). Do 2025 r. zaplanowano inwestycje w lądowe farmy wiatrowe o mocy 900 MW i fotowoltaiczne (300 MW).

Przeczytaj także: Rekordowa morska farma wiatrowa: największe na świecie turbiny