• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Największe elektrownie fotowoltaiczne na świecie – ranking

Opublikowano: 21-08-2020 Źródło: inzynieria.com

Pod koniec 2019 r. łączna moc elektrowni fotowoltaicznych (FV) przekroczyła 580 GW, dodatkowe 3,4 GW to jednostki nie podłączone do sieci. Największym rynkiem jest Azja, a światowym liderem pod względem mocy instalacji FV są Chiny. Jednak to nie w tym kraju działa największa farma.


Elektrownia fotowoltaiczna. Fot. PriceM/Adobe Stock Elektrownia fotowoltaiczna. Fot. PriceM/Adobe Stock

Czołówka światowa

Według danych Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (ang. The International Renewable Energy Agency – IRENA) w Chinach łączna moc elektrowni fotowoltaicznych pod koniec 2019 r. wyniosła 207,5 GW. W Unii Europejskiej instalacje mają 138,2 GW, a W Stanach Zjednoczonych około 60,5 GW. Pozostałe regiony świata dysponują znacznie mniejszym potencjałem. W 2019 r. przybyło ponad 97 GW nowych mocy FV.

Szybki wzrost

Inwestycji jest coraz więcej, od mikroinstalacji domowych (w Polsce przybywa po 100 MW miesięcznie) po wielkie projekty fotowoltaiczne. Tempo prac jest tak wysokie, że największe elektrownie utrzymują się na pozycji lidera przez rok lub kilka lat (najwięcej – niecałe trzy). Powodem boomu na nowe obiekty jest przede wszystkim dynamiczny spadek kosztów ich budowy i łatwość montażu. Według prognoz IRENA już w 2024 r. łączna moc farm fotowoltaicznych może osiągnąć 1448 GW.

Tania energia

Koszty budowy i eksploatacji elektrowni słonecznych stały się konkurencyjne dla tradycyjnych źródeł wytwarzania, szczególnie po uwzględnieniu opłat za pozwolenia na emisję gazów cieplarnianych, które muszą uzyskiwać elektrownie węglowe i gazowe. W ubiegłym roku ponad połowa projektów odnawialnych źródeł energii (OZE) została zrealizowana po kosztach niższych niż najtańsze elektrownie węglowe. W najbardziej efektywnych instalacjach PV koszt wytworzenia 1 kWh to około 8–12 groszy. Od 2010 r. nakłady na budowę farm fotowoltaicznych spadły o 82%.

Azja na czele

W pierwszej dziesiątce największych elektrowni fotowoltaicznych znajdują się przede wszystkim obiekty postawione w krajach azjatyckich. Dobre warunki słoneczne i ogromne powierzchnie do dyspozycji powodują, że inwestycje w nowe moce są atrakcyjne. Poniżej pierwsza dziesiątka, dalej zestawienie 30 największych na świecie obiektów.


Bhadla Solar Park. Fot. Copernicus Sentinel-2, ESA/wikimedia Bhadla Solar Park. Fot. Copernicus Sentinel-2, ESA/wikimedia

  1. Bhadla Solar Park

Państwo: Indie

Moc zainstalowana: 2245 MW

Rok otwarcia: 2020

Największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna położona jest w Radżastanie, w zachodniej części Indii północno-zachodnich. Zajmuje powierzchnię 57 km2, a energię elektryczną w aukcjach oferuje po około 12 gr/kWh – jest najtańszym w Indiach producentem energii elektrycznej z instalacji PV. Budowano ją etapami właśnie na podstawie wygranych akcji. Ostatecznie zamontowano panele FV o łącznej mocy 2245 MW, co uczyniło obiekt największą taką jednostką na świecie. W 2016 r. podpisano umowę na usługi automatycznego czyszczenia paneli – ze względu na lokalizację w terenie pustynnym panele ulegają zabrudzeniu, szczególnie dotkliwemu podczas burz piaskowych. W takich warunkach znacznie spada wydajność elektrowni.

Pavagada Solar Park. Fot. Government of Karnataka Pavagada Solar Park. Fot. Government of Karnataka

  1.  Pavagada Solar Park

Państwo: Indie

Moc zainstalowana: 2050 MW

Rok otwarcia: 2019

Na 53 km2 położona jest elektrownia FV w Pavagadzie, w stanie Karnataka na południu Indii, około 180 km od miasta Bengaluru. Po otwarciu w 2019 r. z mocą 2050 MW stała się na jakiś czas największym takim obiektem na świecie. Jej budowa pochłonęła około 2,1 mld USD. Budowę rozpoczęto w 2016 r. Pavagada Solar Park nosi też nazwę Shakti Sthala. Projekt realizowała firma Karnataka Solar Power Development Corporation. Należy do farm budowanych w ramach rządowego projektu rozwoju energetyki odnawialnej, w myśl którego Indie jeszcze w tym roku powinny osiągnąć poziom 100 GW w instalacjach PV. Wpisuje się też w stanową politykę uniezależniania regionu od konwencjonalnych źródeł wytwarzania. Elektrownię budowało kilku wykonawców (w blokach po 250 MW): Azure Power, SB Energy, Fortum i Tata Power Renewable Energy.

Benban Solar Park. Fot. Copernicus Sentinel-2, ESA/wikimedia Benban Solar Park. Fot. Copernicus Sentinel-2, ESA/wikimedia

  1.  Benban Solar Park

Państwo: Egipt

Moc zainstalowana: 1650 MW

Rok otwarcia: 2019

Egipska farma fotowoltaiczna znajduje się w regionie Asuanu, 650 km na południe od Kairu. Zajmuje obszar o powierzchni 37 km2, na którym zamontowano 7 mln paneli FV. W planach założono, że aktualna moc zostanie zwiększona do 1800 MW. Obiekt kosztował około 4 mld USD. Powierzchnię działki podzielono na 41 części, a montażem paneli zajmowało się 30 przedsiębiorstw. Jednostka rocznie produkuje około 3,8 TWh energii elektrycznej rocznie.

Inwestycja w bezemisyjną elektrownię ma wspomóc niewydolny system elektroenergetyczny kraju, w którym podczas szczytowego zapotrzebowanie pojawiają się znaczne niedobory produkcji. Przy 96 mln mieszkańców i wysokiej dzietności egipska energetyka powinna podwoić swoje moce. Egipt do niedawna 90% energii elektrycznej pozyskiwał z ropy naftowej i gazu ziemnego. Władze liczą, że do końca 2022 r. udział OZE wzrośnie do 20%, a w 2035 r. osiągnie 42%.

Tengger Desert Solar Park. Fot. NASA Tengger Desert Solar Park. Fot. NASA

  1. Tengger Desert Solar Park

Państwo: Chiny

Moc zainstalowana: 1547 MW

Rok otwarcia: 2016

Chińska elektrownia od dnia otwarcia do 2019 r. była największą instalacją na świecie. W ostatniej dekadzie przetrwała na pozycji lidera najdłużej. Zbudowano ją w Zhongwei w regionie autonomicznym Ningxia na północy kraju. Zajmuje 43 km2 pustyni, rocznie dostarcza elektryczność do 600 tys. gospodarstw domowych. Farma należy do spółki joint venture firmy Zhongwei Power Supply oraz China National Grid. W budowie wzięły udział spółki Tianyun New Energy Technology, Beijing Jingyuntong Technology, Ningxia Qingyang New Energy, Qinghai New Energy oraz Zhongwei Yinyang New Energy. Obiekt jest przykładem trwającej transformacji chińskiej energetyki – czysta energia elektryczna ma uzyskać 35% udziału w rynku do końca 2030 r.


Noor Abu Dhabi. Fot. EWEC Noor Abu Dhabi. Fot. EWEC

  1. Noor Abu Dhabi

Państwo: Zjednoczone Emiraty Arabskie

Moc zainstalowana: 1177 MW

Rok otwarcia: 2019

Noor Abu Dhabi po polsku oznacza światło Abu Zabi. Uruchomiona pod koniec czerwca ubiegłego roku wielka farma FV składa się z 3,2 mln paneli fotowoltaicznych umieszczonych na 8 km2 (to oficjalne dane rządowe, ale wydają się nieprawdopodobne przy takiej liczbie paneli). Zbudowana kosztem około 870 mln USD, zaspokaja potrzeby 90 tys. mieszkańców. Tak niewielka liczba wynika z bardzo dużego zużycia elektryczności na osobę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). Produkcja czystej energii eliminuje 1 mln ton emisji CO2 rocznie (tyle co 200 tys. aut). 1 kWh kosztuje w tej instalacji niewiele ponad 6 groszy. To rekordowo niskie ceny.

Instalacja była pierwszą elektrownią fotowoltaiczną, która przekroczyła moc 1 GW. Jest efektem współpracy rządu z japońską firmą Marubeni Corp oraz chińską Jinko Solar Holding. Strategia ZEA zakłada osiągnięcie 50% udziału czystej energii w miksie energetycznym do 2050 r.

Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park. Fot. GreenPowerMonitor Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park. Fot. GreenPowerMonitor

  1. Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park

Państwo: Zjednoczone Emiraty Arabskie

Moc zainstalowana: 1013 MW

Rok otwarcia: 2020

Kolejna instalacja zlokalizowana w ZEA, w Seih Al-Dahal, około 50 km na południe od Dubaju. Budowę rozpoczęto w 2012 r., a pierwsze megawaty oddano do użytku w październiku 2013 r. Właścicielem jest Dubai Electricity and Water Authority (DEWA), a operatorem ACWA Power. Cały obiekt zajmuje 77 km2, przy czym na części tego terenu trwa instalacja kolejnych paneli. W budowie i planach jest kolejnych 1850 MW. Docelowo farma ma osiągnąć moc 5000 MW. Na razie podpisano kontrakt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego na budowę 900 MW paneli, które mają zostać oddane do użytku w 2021 r. Aktualnie roczna produkcja wynosi 460 GWh netto.

Kurnool Ultra Mega Solar Park. Fot. NASA Kurnool Ultra Mega Solar Park. Fot. NASA

  1. Kurnool Ultra Mega Solar Park

Państwo: Indie

Moc zainstalowana: 1000 MW

Rok otwarcia: 2017

Kolejna indyjska elektrowni znajduje się w mieście Karnulu w stanie Andhra Pradeś w dystrykcie Karnulu. Działalność operacyjną rozpoczęła 29 marca 2017 r. Jej właścicielem jest firma Andhra Pradesh Solar Power Corporation Private Limited (APSPCL). Prawie 4,6 mln płaskich paneli (o mocach 315 i 320 W) zamontowano na około 27 km2. Długość kabli liczy 2 tys. km. Roczna produkcja zaspokaja dużą część potrzeb mieszkańców dystryktu – w słoneczne dni nawet 80%. Rocznie produkuje 2,6 TWh energii elektrycznej. W budowie obiektu uczestniczyło ponad 2500 pracowników. Dzięki zielonej energii w ciągu roku nie zostaje wyemitowanych niemal 1,9 mln ton CO2.

Datong Solar Power. Fot. Panda Green Energy Group Datong Solar Power. Fot. Panda Green Energy Group

  1. Datong Solar Power

Państwo: Chiny

Moc zainstalowana: 1000 MW

Rok otwarcia: 2016

Datong Solar Power określana jest też jako Datong Panda Power Plant z częścią paneli ułożonych na kształt dwóch śmiejących się pand. To inicjatywa firmy Panda Green Energy Group, ONZ i chińskiego rządu – elektrownia służy nie tylko wytwarzaniu energii elektrycznej, ale także celom edukacyjnym i promowaniu idei zielonej energii wśród młodzieży. W początkowej fazie budowy, kiedy zainstalowane panele miały 100 MW mocy zainstalowanej zorganizowano tu obóz letni ONZ z programem szkoleniowym dla liderów przyszłych działań na rzecz klimatu. Wzięło w nim udział 50 nastolatków z całego kraju.

Po zakończeniu pierwszego etapu budowy farma osiągnęła moc 1000 MW, w kolejnych dwóch zostanie zainstalowanych jeszcze 2000 MW. Czy to wystarczy na uzyskanie pozycji lidera, nie wiadomo, inne farmy też planują rozbudowę. Łączne nakłady na rozbudowę oceniono na 3 mld USD.

NP Kunta Ultra Mega Solar Park. Fot. Tata Power Solar NP Kunta Ultra Mega Solar Park. Fot. Tata Power Solar

  1. NP Kunta Ultra Mega Solar Park

Państwo: Indie

Moc zainstalowana: 900 MW

Rok otwarcia: 2020

Instalacja znajduje się w pobliżu wsi Nambulapulakunta, w dystrykcie Anantapur w stanie Andhra Pradesh. Jej oficjalna nazwa to Ananthapur Ultra Mega Solar Park. Właścicielem jest spółka Andhra Pradesh Solar Power Corporation Private Limited. Pierwszy etap budowy zakończono w maju 2016 r., kiedy oddano do użytku panele o łącznej mocy 200 MW. Plany dalszej rozbudowy zakładały dołożenie w dwóch etapach 50 (zrealizowane w 2016 r.) i 750 MW (zakładano termin w marcu 2018 r.), jednak na razie elektrownia dysponuje mocą zainstalowaną 900 MW. Jest położona na obszarze o powierzchni przekraczającej 32 km2. Ostatecznie obiekt ma osiągnąć moc 1500 MW.

Longyangxia Dam Solar Park. Fot. USGS/NASA Landsat Longyangxia Dam Solar Park. Fot. USGS/NASA Landsat

  1. Longyangxia Dam Solar Park

Państwo: Chiny

Moc zainstalowana: 850 MW

Rok otwarcia: 2015

W 2013 r. słoneczna elektrownia fotowoltaiczna dysponowała mocą 320 MW (na 9 km2). W kolejnej fazie, zakończonej w 2015 r., dodano 530 MW (panele zajęły kolejne 14 km2). Wtedy 850 MW dało instalacji pozycję lidera (odebraną rok później przez inną chińską elektrownię). Obiekt jest zintegrowany z elektrownią wodną położoną na Żółtej Rzece – jedna z turbin automatycznie bilansuje zmienną produkcję energii z fotowoltaiki przed wprowadzeniem elektryczności do sieci. To pierwsza taka hybrydowa konstrukcja na świecie. Hydroelektrownia została otwarta w 2009 r. jako elektrownia szczytowa regulująca częstotliwość dla północno-zachodniej sieci energetycznej. Jej szybko reagujące turbiny wygładzają krzywą wyjściową energii PV.

Longyangxia Dam Solar Park składa się z około 4 mln paneli FV i zaspokaja potrzeby około 200 tys. gospodarstw domowych.


Największe elektrownie fotowoltaiczne na świecie

 

Elektrownia

Państwo

Moc zainstalowana (MW)

Powierzchnia (km2)

Rok uruchomienia

  1.  

Bhadla Solar Park

Indie

2245

40

2020

  1.  

Pavagada Solar Park

Indie

2050

53

2019

  1.  

Benban Solar Park

Egipt

1650

37

2019

  1.  

Tengger Desert Solar Park

Chiny

1547

43

2016

  1.  

Noor Abu Dhabi

Zjednoczone Emiraty Arabskie

1177

 

2019

  1.  

Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park

Zjednoczone Emiraty Arabskie

1013

 

2020

  1.  

Kurnool Ultra Mega Solar Park

Indie

1000

24

2017

  1.  

Datong Solar Power Top Runner Base

Chiny

1000

 

2016

  1.  

NP Kunta

Indie

900

32

2020

  1.  

Longyangxia Dam Solar Park

Chiny

850

23

2015

  1.  

Villanueva Solar Park

Meksyk

828

27,5

2018

  1.  

Rewa Ultra Mega Solar

Indie

750

6,4

2018

  1.  

Solar Star

(I and II)

Stany Zjednoczone

747

13

2015

  1.  

Charanka Solar Park

Indie

690

20

2012

  1.  

Kamuthi Solar Power Project

Indie

648

10,1

2017

  1.  

Copper Mountain Solar Facility

Stany Zjednoczone

552

16,2

2016

  1.  

Desert Sunlight Solar Farm

Stany Zjednoczone

550

16

2015

  1.  

Topaz Solar Farm

Stany Zjednoczone

550

19

2014

  1.  

Huanghe Hydropower Golmud Solar Park

Indie

500

23

2014

  1.  

Three Gorges Golmud Solar Park

Indie

500

 

2018

  1.  

Three Gorges Delingha Solar Park

Indie

500

 

2018

  1.  

Núñez de Balboa photovoltaic plant

Hiszpania

500

10

2020

  1.  

Mula Photovoltaic Power Plant

Hiszpania

494

10

2019

  1.  

Mount Signal Solar

Stany Zjednoczone

460

15,9

2018

  1.  

Dau Tieng Solar Power Project

Wietnam

420

 

2019

  1.  

Mesquite Solar project

Stany Zjednoczone

400

9,3

2016

  1.  

Pirapora Solar project

Brazylia

400

 

2018

  1.  

Galiveedu solar park

Indie

400

 

2018

  1.  

Ananthapuramu - II

Indie

400

17

2019

  1.  

Yanchi Solar Park

Chiny

380

 

2016

Źródło: Wikipedia, originenergy, solarfeeds.com, power-technology.com, solarpowernerd.com


Fotowoltaika w Polsce

Jakkolwiek nie mamy ogromnych elektrowni fotowoltaicznych, przeżywamy gwałtowny wzrost inwestycji w fotowoltaikę. Coraz niższe ceny i programy wsparcia powodują, że same domowe mikroinstalacje dodają co miesiąc około 100 MW nowych mocy w panelach FV. Inwestuję też rodzime koncerny energetyczne budując nowe lub kupując farmy fotowoltaiczne. Zwykle to konstrukcje o mocy kilku megawatów, jednak w kraju mają się pojawić większe obiekty.

Jednym z nich jest już znajdująca się w budowie elektrownia FV o mocy 64,6 MW. Powstaje w okolicach gminy Witnica w pobliżu granicy polsko-niemieckiej. Buduje ją firma BayWa z Niemiec. Co więcej spółka nie ubiegała się o żadne dotacja, samodzielnie pokrywa koszty, energia elektryczna ma być sprzedawana klientowi w ramach wieloletniej umowy PPA (ang. Power Purchase Agreement). Inny obiekt planuje zbudować Zygmunt Solorz, właściciel Zespółu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, na prawie 101 ha w gminie Brudzew (woj. wielkopolskie). Instalacja o mocy 70 MW ma zostać uruchomiona w połowie 2021 r.

Nie są to może elektrownie na miarę indyjskich czy chińskich, ale krajowe rekordy pobiją.

Przeczytaj także: Elektrownie atomowe w budowie – ranking

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia