W Warszawie rozpoczęto sprawdzanie tunelu, w którym znajduje się uszkodzony kolektor transportujący ścieki z lewej strony miasta, pod Wisłą, do oczyszczalni Czajka. W te prace zaangażowani są pracownicy miejscowego MPWiK oraz eksperci z politechnik Krakowskiej i Warszawskiej. Cały czas trwa też odpompowywanie ścieków i wody z samego kolektora.
Fot. facebook.com/rafal.trzaskowski
Do transportu ścieków z lewej części Warszawy wykorzystuje się zbudowany przez maszynę TBM (ang. Tunnel Boring Machine) tunel o długości 1,3 km. W podziemnym obiekcie między ulicami Farysa a Świderską zainstalowano dwa rurociągi DN1600.
Fot. facebook.com/rafal.trzaskowski
Do tegorocznej awarii (w 2019 r. też miała miejsce) doszło 29 sierpnia. Co ciekawe, oba przewody przeszły niedawno przeglądy na całej długości: jeden w maju, a drugi… dzień przed wystąpieniem awarii. Nie wykazały żadnych uszkodzeń. Oprócz używania całej aparatury, ludzie fizycznie wchodzili do środka i badali rurociąg centymetr po centymetrze. Nic nie wskazywało, że mogą pojawić się takie problemy. Niestety, mamy do czynienia z kolejną awarią – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Układ przesyłowy pod Wisłą. Grafika z 2019 r. Źródło: MPWiK Warszawa
Obecnie eksperci sprawdzają stan tunelu. Badanie samego kolektora będzie możliwe po wypompowaniu ścieków i wody.
Fot. facebook.com/rafal.trzaskowski
Wkrótce powinna rozpocząć się budowa tymczasowego rurociągu na moście pontonowym. Takie rozwiązanie zastosowano też rok temu; obecnie wykorzystane zostaną tamte rury. Umożliwi to zatrzymanie zrzutu ścieków do Wisły (średnio 3 tys. litrów na sekundę).
Warszawa przygotowuje się też do budowy alternatywnego kolektora pod Wisłą.
Wszystkiego na temat tej sprawy dowiesz się z naszego serwisu specjalnego AWARIA KOLEKTORA W WARSZAWIE.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.