16 września zaczyna się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT), doroczna akcja promująca prośrodowiskowe postawy i działania na rzecz czystej komunikacji, jakości powietrza, redukcji emisji gazów cieplarnianych czy ograniczenia ulicznych korków.
Fot. malp/Adobe Stock
- Ponad 2560 miast z 47 państw bierze udział w tegorocznej edycji ETZT
- W Polsce zgłosiło się najwięcej uczestników w historii tych wydarzeń
- Miasto, które najlepiej zorganizuje wydarzenie, otrzyma EUROPEANMOBILITYWEEK Award
Najnowsza edycja ETZT odbywa się pod hasłem „Zeroemisyjna mobilność dla każdego”. W tym roku (dane z 15 września) w wydarzeniu bierze udział 2569 miast z 47 państw, nie tylko europejskich: zgłosili się też uczestnicy ze Stanów Zjednoczonych, Południowej Korei, Japonii i Uzbekistanu). W Polsce akces zgłosiło 212 miast, najwięcej w historii tej imprezy. To także dobry wynik w skali całego ETZT – więcej mają tylko Austria, Hiszpania i Turcja).
Jazda bez emisji
Tematyka wydarzenia nawiązuje do unijnych celów osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. i podkreśla znaczenie dostępności do bezemisyjnego transportu. Organizator podkreśla, że niezależnie od różnych warunków klimatycznych, geograficznych i społeczno-ekonomicznych, w europejskich miastach można promować idee zeroemisyjnego transportu i włączać do działań miejscowe władze i lokalne społeczności.
Dobre praktyki
W tym roku opublikowano przewodnik po najlepszych praktykach oparty o dokonania nagodzonych w ubiegłym roku miast. I tak w Kruševacu (Serbia) w krótkim czasie wprowadzono nowe ścieżki rowerowe, chodniki, place publiczne, parki miejskie, ławki, publiczny garaż i zamieniono kilka skrzyżowań z sygnalizacją świetlną w ronda z zielenią i rzeźbami. W greckim mieście Karditsa poza tygodniowym festiwalem mobilności wprowadzono dodatkowe dni wolne dla pracowników docierających do pracy pieszo lub na rowerze, a firmy wdrażające zrównoważone środki w zakresie mobilności otrzymują korzyści finansowe. Poradnik daje też przykłady inspirujących działań podejmowanych przez uniwersytety czy organizacje pozarządowe i prywatne, a także gminy w Europie i poza nią.
Działania w czasie pandemii
Ze względu na pandemię COVID-19, Komisja Europejska pozwoliła na rejestrację uczestników, nawet jeśli nie mieli jeszcze zaplanowanych działań. Te można było uzupełniać później, w zależności od sytuacji epidemicznej. Wydarzenia podczas ETZT dzielą się na trzy kategorie: aktywności podejmowane w tygodniu, jak prelekcje, imprezy dla dzieci i młodzieży, działania edukacyjne i promocyjne czy rozrywkowe. Drugi obszar, to pokazanie trwałych rozwiązań wprowadzanych przez miasta i gminy, np. budowa ścieżek rowerowych, ekologiczna komunikacja lokalna, infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych. Trzecia kategoria to Dzień Bez Samochodu organizowany 22 września. Zwykle są wtedy organizowanie bezpłatne przejazdy transportem zbiorowym.
Lokalne inicjatywy
Pomysły na organizację ETZT opracowują sami uczestnicy. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego prowadzi stronę internetową promującą imprezę i dokonania regionalne na rzecz lepszego transportu. W tym roku witryna prezentuje 36 nowych linii autobusowych obsługujących dodatkowe połączenia. Dla uczniów z woj. łódzkiego zostanie zorganizowany konkurs plastyczny na temat ekologicznych środków transportu. Dla mieszkańców przygotowano akcję informacyjną dotyczącą między innymi bezpiecznego podróżowania komunikacją zbiorową w czasach pandemii, a także inwestycji związanych z budową ścieżek rowerowych i chodników czy nowych połączeń PKS.
W Trójmieście 19 września zostanie uruchomiona okazjonalna bezpłatna linia autobusowa z Gdańska, przez Gdynię, do Sopotu. Nawiązuje ona do historycznej linii 101 kursującej na tej trasie od czasów powojennych do 1990 r. Warszawska Kolej Dojazdowa zapowiedziała atrakcje dla pasażerów, w tym piknik na terenie siedziby firmy.
W samym Gdańsku, w ramach zachęt do regularnych podróży rowerem do pracy i szkoły, odbędzie się konkurs z nagrodami: wystarczy pobrać aplikację, dołączyć do wybranej drużyny i jak najwięcej jeździć. Zarząd Transportu Miejskiego wyemituje okolicznościowe bilety z grafiką ETZT. Nagrody otrzymają osoby, które na zwiedzanie Spichlerzy lub statku „Sołdek” dotrą w sposób ekologiczny. Za dojazd rowerem do Twierdzy Wisłoujście i Wartowni nr 1 będzie przysługiwał bilet ulgowy na zwiedzanie. W Dniu bez Samochodu za darmo pojadą posiadacze samochodów (potrzebny dowód rejestracyjny).
Maskotka ETZT. Źródło: mobilityweek.eu
Rowery na topie
PKP Intercity zachęca do dzielenia się doświadczeniami rowerowymi, ulubionymi czy najdłuższymi trasami, ekstremalnymi wyprawami, powodów wyboru roweru do codziennych przejazdów, a także uwagami o bezpieczeństwie na drogach. Od 16 do 22 września rowerzyści będą mogli przewozić rowery pociągiem za symboliczną złotówkę.
Biłgoraj zorganizuje dla mieszkańców imprezę na zalewem Bojary z rowerowym przejazdem przez miasto, II Maratonem MTB po Ziemi Biłgorajskiej, dziecięcymi wyścigami rowerowymi, zeroemisyjnym pokonaniem trasy wokół zalewu i zabawami rekreacyjnymi. Przeidziano też nagrody dla uczestników. W Inowrocławiu będzie można bezpłatnie wypożyczyć rower, w ekologicznych autobusach będą rozdawane upominki, a 22 września (Dzień Bez Samochodu) komunikacja miejska będzie bezpłatna.
W gminie Chrzanów zaplanowano szereg atrakcji: podczas akcji adopcji roślin będzie można się wymieniać kwiatami doniczkowymi, w ramach bookcrossingu zamieniać książkami, zostanie też uruchomiona mobilna rowerowa czytelnia promująca literaturę ekologiczną. Zaplanowano też debatę o zrównoważonym transporcie w formie transmisji internetowej na żywo. Po VIII Rajdzie Chrzanowskich Cyklistów odbędzie się piknik biblioteczny.
Atrakcje także dla pieszych
Szczecin zorganizuje ETZT pod hasłem Hulaj Dusza. Poza różnymi innymi atrakcjami, miasto ogłosiło konkurs na nazwę użytkownika hulajnogi. Na rowerze jeździ rowerzysta, a hulajnogista nie brzmi najlepiej. W Częstochowie zaplanowano promocję spacerów. „Chodź z nami” obejmie cykl wydarzeń promujących ruch pieszy (ale także i rowerowy) jako nie tylko ograniczający emisje CO2, ale także służący zdrowiu. Będą warsztaty zdrowego odżywiania i zachęty do kupowania mobilnych biletów komunikacji miejskiej.
Podczas ETZT w Krakowie miasto jako cel wyznaczyło promocję bezpiecznego ruchu pieszego i rowerowego, ale zajmie się też kierowcami. Zaplanowano kontrole emisji spalin, promocję parkingów Park+Ride i edukacja w zakresie poprawnego parkowania. W trakcie warsztatów o działaniach ekologicznych będą rozdawane sadzonki roślin, a na Politechnice Krakowskiej zostanie udostępniony symulator tramwaju NGT-6. W Muzeum Lotnictwa Polskiego znajdzie się miasteczko rowerowe, symulator dachowania, odbędą się też pokazy sprzęty specjalistycznego. 22 września zostaną wyłączone kasowniki w autobusach i tramwajach.
Miasta, samorządy, firmy i organizacje pozarządowe co roku z okazji ETZT organizują różnego rodzaju wydarzenia. Najlepsze pomysły mogą liczyć na nagrody, ale rywalizacja jest ostra – w wydarzeniach uczestniczy ponad 2500 miast i gmin. W ubiegłym roku do finału EUROPEANMOBILITYWEEK Award dotarł Wrocław.
Przeczytaj także: Sztuczna fotosynteza produkuje paliwo z dwutlenku węgla
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.