Wskutek nieprawidłowego wykonania umowy zapłaciłem kary umowne: czy zamawiający może żądać ode mnie jeszcze jakichś pieniędzy?
Fot. Adobe Stock
Odpowiada Malwina Makowska z kancelarii Lexstone Bielańska-Stone Firecka i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k.:
Wszystko zależy od treści zawartej między wykonawcą a zamawiającym umowy. Zgodnie bowiem z art. 484 par. 1 zd. 2 kodeksu cywilnego, żądanie odszkodowania przenoszącego wysokość zastrzeżonej kary nie jest dopuszczalne, chyba że strony inaczej postanowiły. Oznacza to, iż jeśli strony w umowie nie zawarły odpowiedniego postanowienia, zamawiający będzie musiał zadowolić się jedynie kwotą otrzymanej kary umownej.
Postanowienie to zazwyczaj przyjmuje treść zbliżoną do zdania: Zamawiający może dochodzić odszkodowania uzupełniającego przewyższającego karę umowną.
Co do zasady zatem, wierzyciel może żądać tylko kwoty kary umownej, nawet jeśli szkoda, jaką faktycznie poniósł, ma w rzeczywistości większą wartość, niż wysokość otrzymaj kary umownej. Natomiast w przypadku, gdy strony umówiły się inaczej, poszkodowany będzie mógł dochodzić od sprawcy szkody dodatkowej kwoty odszkodowania. Jest to jednak możliwe jedynie, gdy w umowie zawarte zostało postanowienie uprawniające wierzyciela do żądania odszkodowania uzupełniającego. W takiej sytuacji, jeśli wartość szkody przewyższa wysokość kary umownej, wierzyciel będzie mógł żądać od sprawcy szkody odszkodowania ponad otrzymaną już kwotę kary umownej, tak, aby szkoda została w całości naprawiona.
Należy jednak zaznaczyć, że w takim przypadku wierzyciel zobowiązany będzie na zasadach ogólnych do wykazania wszystkich przesłanek szkody, tj. przede wszystkim powstanie samej szkody i jej wysokość. Dla przypomnienia, w przypadku zastrzeżenia w umowie kary umownej, należy się ona bez względu na wysokość poniesionej szkody (art. 484 par. 1 zd. 1 KC).
Podsumowując, aby ocenić ryzyko żądania przez zamawiającego dodatkowego odszkodowania ponad zapłaconą już karę umowną, niezbędne jest przeanalizowanie treści zawartej umowy. Nie można również wykluczyć sytuacji, w której zamawiający skieruje do wykonawcy żądanie naprawienia szkody powstałej z powodu innych okoliczności, niż te, które doprowadziły do zapłaty przez wykonawcę kary umownej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.