Inteligentne korzystanie z energii energetycznej jest obecnie koniecznością. Cały świat w obliczu zmian klimatycznych bacznie przygląda się postępowaniu poszczególnych krajów i ich polityce energetycznej. Z kolei państwa starają się zmniejszać zapotrzebowanie i zużycie energii poprzez edukację, zmniejszenie zapotrzebowania, wykorzystanie zielonej energii. Jest to jednak proces powolny i każdy powinien brać w nim udział. Jak sam możesz wpłynąć na stan środowiska?
Fot. leduj.pl
Ekologiczne oświetlenie
Z oświetlenia korzystamy każdego dnia, w domu, pracy, praktycznie wszędzie. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak wiele energii jest zużywane na oświetlenie. Szacuje się, że na oświetlenie może być zużywane nawet 8% wyprodukowanej na świecie energii (dane na rok 2010, dziś mówi się nawet o 20%). Nie istnieje realna możliwość, by zmusić odbiorców, by przestali korzystać z oświetlenia. Jest to sytuacja niewyobrażalna. Można jednak postąpić inaczej. Dokonując przemyślanych wyborów i wybierając oświetlenie ekologiczne, jak np. lampy LED jesteśmy w stanie znacząco obniżyć ilość energii używanej na oświetlenie.
Wpływ oświetlenia na środowisko
Kwestia podstawowa wpływu oświetlenia na środowisko, czyli ogromne zapotrzebowanie energetyczne, została już wymieniona, pozostaje jednak kilka innych, nie mniej ważnych elementów. W zależności od stosowanego przez nas rodzaju oświetlenia może ono wywierać na środowisko różny wpływ, niestety najczęściej jest on negatywny. Duże zużycie energii przez żarówki tradycyjne i halogenowe skutkuje tym, że do środowiska uwalniane jest więcej zanieczyszczeń w postaci dwutlenek węgla, tlenku azotu, tlenku siarki, rtęci. Korzystanie więc z takich źródeł światła ma negatywny wpływ na planetę. Zamieniając je na oświetlenie LED, dające taką samą jasność zużywamy kilkadziesiąt razy mniej energii.
Szkodliwe odpady po oświetleniu
Świetlówki kompaktowe, które jeszcze niedawno wkroczyły na rynek oświetlenia i wypierały tradycyjne żarówki, wciąż goszczą w wielu domach. Mimo iż z zasady miały być alternatywą dla poprzedniczek, ich wpływ na środowisko nie jest wcale dobry. Zawierają bowiem rtęć, która jest niebezpieczna i dla środowiska, i dla zdrowia. Muszą być specjalnie utylizowane. Oświetlenie LED nie stanowi takiego problemu jeśli chodzi o kwestię odpadów. Ze względu na to, że nie zawierają substancji niebezpiecznych można je bez obaw oddać do specjalnych pojemników na elektrośmieci. Dodatkowo mogą one zostać poddane w dużej mierze recyklingowi.
Zmiana oświetlenia w domu sposobem na poprawę stanu środowiska
Zmiana oświetlenia w gospodarstwie domowym to krok do tego, by stopniowo i wspólnymi siłami zmniejszać emisję zanieczyszczeń. Lampy LED to doskonały sposób nie tylko na ogromne oszczędności finansowe (zmniejszenia rachunków za energię sięgające nawet 80%), ale też na zmniejszenie negatywnego wpływu, jaki na środowisko ma produkcja energii elektrycznej. Biorąc dla przykładu lampy Blaupunkt, które wykonane są w technologii LED, szybko zauważymy, że wymiana oświetlenia w domu na ledowe ma sens. Mniejsze rachunki, żywotność osiągająca nawet 50 000 godzin, duża sprawność i wieloletnie niezakłócone działanie to tylko nieliczne zalety lamp ledowych Blaupunkt.
Wpływ oświetlenia LED na środowisko
Wymiana oświetlenia tradycyjnego na ledowe w domu, miejscu pracy, instytucjach publicznych to duża zmiana dla środowiska. Lampy LED od sprawdzonego producenta charakteryzują się dużo niższym poborem mocy od tradycyjnych lamp. Ich żywotność sprawia też, że służą dużo dłużej i dzięki temu nie generujemy tak dużej liczby odpadów, jak w przypadku tradycyjnego oświetlenia. Zmieniając więc oświetlenie na lampy Blaupunkt lub inne lampy LED od sprawdzonych dostawców w tej dziedzinie mamy realny wpływ na świat, jaki tworzymy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.