Postawiony w Jaworznie blok energetyczny o mocy 910 MW w końcu dostarcza energię elektryczną do krajowego systemu elektroenergetycznego. Jednostka oddana po zmianach terminów (pierwszym był IV kwartał 2019 r.) to ostatnia inwestycja Grupy Tauron Polska Energia w źródło zasilane węglem.
Fot. Tauron
- Blok 910 MW kończy erę węglowych inwestycji Taurona
- Wydzielanie SO2 i NOx spadnie o 80% w porównaniu z wycofywanymi obiektami 120 MW
- Emisje CO2 będą o ponad 30% niższe niż w starych blokach energetycznych
Elektrownia będzie dostarczać energię elektryczną 2,5 mln odbiorców w południowej Polsce. Blok jest wyposażony w technologie i systemy spełniające rygorystyczne normy unijne.
Ostatnie źródło zasilane węglem
Blok 910 MW będzie pełnił rolę stabilnego źródła energii, stanowiącego zabezpieczenie dla źródeł odnawialnych. Jest to też nasza ostatnia inwestycja w źródło węglowe. Uwolnione środki finansowe skierujemy na realizację projektów wiatrowych i fotowoltaicznych – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem w spółce Tauron Polska Energia. Druga połowa 2020 r. stoi pod znakiem finalizacji wielkich inwestycji w energetykę konwencjonalną. Jednostka, począwszy od przyszłego roku, będzie także realizowała piętnastoletnie kontrakty mocowe. Inwestycję zakończyliśmy zgodnie z zaplanowanym budżetem – dodaje.
Niższe emisje
Nowy blok należy do najsprawniejszych w Europie tego typu źródeł wytwarzania. Jego sprawność będzie znacząco wyższa od leciwych, wycofywanych z eksploatacji bloków 120 MW. Emisje SO2 i NOx będą niższe o 80%, a ilość CO2 zmniejszy się o 31%.
Już w trakcie działania siłowni, w kolejnych miesiącach, będą prowadzane analizy i badania bloku, które mają zminimalizować emisję substancji szkodliwych do środowiska.
Jednostka nie będzie składować ubocznych produktów spalania, takich jak popioły, gips czy żużel. Będą one wykorzystywane w branży cementowej i budowlanej. Blok będzie można szybko uruchamiać podczas bezwietrznej pogody, kiedy farmy wiatrowe nie są w stanie produkować energii elektrycznej.
Wypełnione zobowiązania wykonawcy
Przekazujemy blok energetyczny w Jaworznie zgodnie z terminem określonym kontrakcie. Tym samym wywiązujemy się z naszych zobowiązań. Zapewniliśmy zarazem środki finansowe niezbędne do jego prawidłowego rozliczenia do maja 2023 r. Istotne dopełnienie modelu finansowego stanowi porozumienie z instytucjami, które udzieliły gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych – komentuje Radosław Domagalski-Łabędzki, wiceprezes Rafako S.A. odpowiedzialny za realizację inwestycji. Dodaje, że końcowy etap prac budowlanych prowadzono w trudnych warunkach trwającej pandemii COVID-19.
Ugoda przed uruchomieniem bloku
Przed oddaniem boku, 13 listopada 2020 r., podpisano umowę między firmami Nowe Jaworzno Grupa Tauron i Rafako dotyczącą wzajemnych rozliczeń związanych z realizacją przedsięwzięcia. W aneksie do kontraktu określono szczegółowo m.in. terminy płatności oraz terminy wykonania dodatkowych usług.
Strony zrzekły się wzajemnych ekwiwalentnych roszczeń, które wystąpiły w trakcie realizacji kontraktu do dnia podpisania ugody. Rafako wykona dla Taurona dodatkowe prace, w tym optymalizujące działanie bloku, których efektem będzie między innymi zmniejszenie minimum technicznego z 40 do 37%. Dodatkowo, o pół roku (do 36 miesięcy) zostanie wydłużona gwarancja techniczna na część wysokociśnieniową kotła. Wykonawca udzieli też licencji na korzystanie z programów komputerowych, które nie są objęte kontraktem – informują spółki.
Wykonawca otrzyma łącznie 4,6 mld zł wynagrodzenia, co zabezpiecza finansowo należytą realizację kontraktu. Ugodę zawarto w wyniku mediacji przed Sądem Polubownym przy Prokuratorii Generalnej RP. Musi jeszcze zostać zatwierdzona przez sąd.
Przeczytaj także: Elektrownia Dolna Odra: czas na niskoemisyjne bloki gazowo-parowe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.