W związku z gwałtownym wzrostem liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz zgonów spowodowanych zachorowaniem na COVID-19 władze Polski podjęły decyzje o wprowadzeniu kolejnych ograniczeń i zasad bezpieczeństwa. Obejmą one cały kraj i potrwają od najbliższej soboty (27 marca) do 9 kwietnia br.
Fot. Orkidia / Adobe Stock
Polska dziś znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od trzynastu miesięcy. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny, dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tys. Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli leczyć pacjentów we właściwy sposób. Zrobimy wszystko, żeby uniknąć takiego scenariusza – powiedział na wstępie premier Mateusz Morawiecki.
Zamknięty handel
Od najbliższej soboty zamknięte będą sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m2. Cały czas nieczynne pozostają galerie handlowe, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek, drogerii, księgarni i salonów prasowych.
Ograniczenia w kościołach
Obowiązywać będą również nowe limity osób przebywających w placówkach handlowych na targu i na poczcie (jedna osoba na 15 m2 w sklepach do 100 m2 oraz jedna osoba na 20 m2 w sklepach powyżej 100 m2), a także w miejscach kultu religijnego, gdzie na jedną osobę przypadać ma 20 m2.
Nieczynne żłobki i przedszkola oraz salony urody
Od 27 marca br. zamknięte będą również salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne. Niedostępna będzie również opieka w żłobkach i przedszkolach. Wyjątkiem są dzieci pracowników medycznych i służb porządkowych (np. straży pożarnej, policji i żołnierzy), które taką opiekę będą mieć zapewnioną.
Sport tylko dla zawodowców
Ograniczenia dotkną także amatorów sportu. Obiekty sportowe będą otwarte wyłącznie dla uprawiania sportu zawodowego, a wydarzenia będą mogły odbywać się bez udziału publiczności.
Co ze świętami wielkanocnymi?
Rząd zaleca również ograniczenie kontaktów rodzinnych i towarzyskich podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych, a także rekomenduje pracę zdalną tam, gdzie jest to możliwe. Przypomniano również o obowiązku zakrywania nosa i ust, zachowania dystansu i częstym wietrzeniu pomieszczeń.
Nadal obowiązują również wprowadzone wcześniej zasady bezpieczeństwa w zakresie edukacji (nauka zdalna), funkcjonowania hoteli (zamknięte obiekty z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych), ośrodków kultury (nieczynne teatry, kina, muzea, galerie sztuki) oraz obiektów sportowych i podobnych (zamknięte siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria).
Dziś, 25 marca br., padł rekord zakażeń koronawirusem – wykryto je u 34 151 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 107 osób, a z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami – 413 osób. W sumie w Polsce koronawirusem zakaziło się już 2 154 821 osób, a zmarło 50 860 pacjentów.
Przeczytaj także: Badając ścieki, można przewidzieć liczbę zakażeń koronawirusem
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.