Magnetyczna Pamięć Metalu – Bezwykopowa Magnetyczna Diagnostyka objąć ma zdefiniowane gazociągi wysokiego ciśnienia oraz odcinki gazociągów tego typu. Chodzi o przewody Krobia–Śrem (DN500) o długości 35,3 km, Śrem–Poznań (DN500) o długości 50,5 km oraz Skwierzyna–Barlinek (DN500) – 25 km, a także 33 odcinki o długości do 200 m.

Diagnostyka ma być rozłożona w czasie. Pierwsze badanie powinno zakończyć się do 20 grudnia tego roku, natomiast kolejne odbyć się między 1 stycznia a 19 grudnia 2022 r. Na badanie krótszych odcinków przewidziano 30 dni kalendarzowych na jeden fragment.

Oprócz badania gazociągów z wykorzystaniem MPM – BMD zadaniem wykonawcy ma być wykonanie odkrywki (MPM, VT, UTT), przy czym badania mają być wyłącznie nieniszczące – roboty ziemne, odkrywkowe i polecenie pracy jest po stronie zamawiającego. Odkrywek do wykonania jest pięć, a realizacja każdej z nich ma zająć nie więcej niż 30 dni.

MPM to metoda diagnostyki przewodu, w której określa się pole rozproszenia Hp lokalnych obszarów koncentracji naprężeń KN, gdzie dochodzi często do korozji, zmęczenia, pełzania lub pękania materiału.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. odpowiada w Polsce za transport paliw gazowych siecią przesyłową w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego. W skład poznańskiego oddziału spółki wchodzi 10 terenowych jednostek eksploatacji, zlokalizowanych w: Goleniowie, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Kotowie, Krobi, Lesznie, Lwówku, Odolanowie, Poznaniu i Szczecinie.

Przeczytaj także: 46 przekroczeń bezwykopowych na budowie gazociągu Tworóg–Tworzeń